ONE DALEKO MOGU DA STIGNU, AKO IM DAMO PRILIKU DA RASTU: Učenice Četvrte i Osme gimnazije osvojile zlato na prestižnom svetskom takmičenju
U VREMENU kada se često govori da mladi sve manje čitaju, istražuju i ne sanjaju velike snove, dve devojke iz Beograda pokazale su da nauka i mladost mogu da idu ruku pod ruku. Na Lavoazijevoj hemijskoj olimpijadi, međunarodnom takmičenju koje organizuje Indonezija, zlatne medalje osvojile su Anđela Vuković, učenica Četvrte beogradske gimnazije, i Katarina Jovanov iz Osme beogradske gimnazije. Obe su polaznice Regionalnog Centra za talente "Nikola Tesla"
Foto: N.Skenderija
Njihov uspeh nije došao preko noći. Takmičenje je bilo zahtevno, međunarodno i potpuno na engleskom jeziku. U polufinalu je učestvovalo oko 90 učenika iz celog sveta, a samo tridesetak najboljih prošlo je u finale.
- Organizator olimpijade je Indonezija i pozivaju se učenici koji ranije nisu osvojili zlato. Ako jednom osvojite zlatnu medalju, više ne možete da učestvujete. To rade da bi više učenika dobilo šansu. Održava se onlajn, ali pod strogim pravilima. Uključimo se na "Zum" preko telefona kako bi mogli da vide prostoriju u kojoj radimo, kompjuter, nas, da proveravaju da nemamo slušalice i da nam niko ne pomaže. Imale smo sat i po vremena za rešavanje zadataka, što je sasvim dovoljno ako dobro vladate gradivom - objašnjava Katarina.
Anđela dodaje da pitanja nisu bila nimalo laka.
- Test je bio ceo na engleskom, ali je postojao prevod, bilo je teorijskih pitanja i zadataka - priča Anđela. - U polufinalu je bilo više neorganske hemije, a u finalu organske hemije i biohemije. Obuhvaćeno je gradivo od prve do četvrte godine. Gradivo je bilo teže od školskog, pa su i pitanja bila ozbiljnija.
A ozbiljni su i njihovi dosadašnji uspesi, koje su postigle kao polaznice regionalnog Centra za talente "Nikola Tesla".
Katarina je ove godine na STEMKO olimpijadi osvojila srebro iz fizike, biologije i matematike, kao i bronzu iz hemije. Početkom juna putuje u Izmir na Konferenciju mladih naučnika, gde će predstaviti istraživački rad o akumulaciji teških metala u vazduhu u Beogradu. Samo na STEMKO olimpijadi osvojila je oko 30 medalja.
Neguju kritičko razmišljanje
LAVOISIJER hemijska olimpijada je takmičenje koje nosi ime po Antoanu Lavoisijeru, francuskom plemiću i hemičaru iz 18. veka, koji se smatra osnivačem moderne hemije. Cilj takmičenja je negovanje pozitivnog stava, posebno u pogledu kritičkog razmišljanja i naučnog pristupa kroz izazove rešavanja hemijskih problema.Ni Anđelin spisak pobedničkih postolja na koja se popela nije ništa kraći. Na STEMKO olimpijadi osvojila je zlato iz hemije, biologije i fizike, kao i srebro iz biologije. Već ima naučne radove o razgradnji mikroplastike i plastičnog otpada. Ipak, jedan san je morao da sačeka. Skromno kaže da su troškovi kotizacije za međunarodno predstavljanje rada bili previsoki, pa nije mogla da ode.
Ono što posebno fascinira jeste lakoća sa kojom uspevaju da pomire školu, nauku i svakodnevni život tinejdžera.
- Neke predmete učim dan pre odgovaranja, a neke ne učim uopšte - iskrena je Anđela. - Ali na času pažljivo pratim i zapisujem ono što profesori naglašavaju. Dobra organizacija je ključ svega. Ne zanemarujem treninge, društvo, ni izlaske. Zanima me hemija, biologija, farmacija, biohemija, zaštita životne sredine i kozmetologija.
Katarina planira da upiše medicinu, a iza sebe već ima iskustvo rada u laboratoriji na ozbiljnim naučnim projektima.
- Prošle godine sam stažirala na projektu o LEA proteinima kao mogućem leku protiv Alchajmerove bolesti. Projekat finansira država. Poslala sam mejl i pitala da li mogu da dođem i radim bilo šta u laboratoriji. Ubrzo je stigao poziv - priča ona.
Anđela je takođe radila u vrhunskim laboratorijskim uslovima.
- Radila sam projekat iz nanomaterijala u Institutu "Vinča". Iz čajeva nane i majčine dušice izdvajala sam ekstrakte, a zatim pomoću njih sintetisala nanočestice srebra. To je bilo fenomenalno iskustvo - kaže sa oduševljenjem.
Obe ističu da obožavaju rad u laboratoriji i da nema lepšeg osećaja od trenutka kada vam stave medalju oko vrata.
Ipak, smatraju da obrazovni sistem mora da se menja. Nije do predmeta, nego do profesora. Profesor treba da prenese znanje na zanimljiv način i da zainteresuje učenike. Ako neko predaje monotono, i najzanimljivija tema može da postane dosadna.
Na institutima nailaze na veliku podršku i oduševljenje zbog njihove želje za radom i učenjem, dok ima i profesora u srednjim školama koji omalovažavaju njihov rad u Centru za talente "Nikola Tesla". Uprkos tome, ove dve devojke ne odustaju. Naprotiv. Njihove medalje, istraživanja i ljubav prema nauci pokazuju da Srbija ima generacije mladih ljudi koje mogu daleko da stignu, ako im damo priliku da rastu.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
OVO JE SRBIJA KOJU ŽELIMO DA VIDIMO: Veterani udruženi u humanosti za porodicu saborca
19. 07. 2026. u 15:40
Edukativno putovanje studenata Univerziteta u Novom Pazaru u Istanbul
19. 07. 2026. u 12:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)