MRTVE ČEKALI MESECIMA: Preminule Srbe od korone po posebnoj proceduri dostavili iz SAD
ŠESTORO srpskih državljana koji su tokom proteklih meseci preminuli u Americi, a čiji je transport zaustavila pandemija kovida, dopremljeno je juče u Beograd, letom "Er Srbije" iz Njujorka.
Novosti
Četvoro je pogođeno hroničnim ili iznenadnim bolestima, a dvoje podleglo kovidu.
Ivica Anđelković (48), vozač iz Leskovca, koji je preminuo za volanom u kabini kamiona 31. marta, jedan je od ovih šestoro, sahranjen je juče u rodnom gradu u kome mu žive supruga i sinovi.
- Prevoz posmrtnih ostataka ovih ljudi jeste zaustavila pandemija, ali i dodatno odložile stroge proceduralne mere - kaže, za "Novosti", Vlada Radović, predsednik udruženja privatnih pogrebnika Asteron MVV. - Svih šestoro je balsamovano, a dvoje umrlih od kovida su dodatno dezinfikovani. Njihova tela su položena u duple metalne sanduke i zapečaćena.
Radović objašnjava da transport nije bio moguć bez posebnih odobrenja Ministarstva zdravlja Srbije i naših diplomatskih predstavništava u SAD.
- Kada su sva dokumenta prošla proveru, tek tada je transport odobren - kaže nam. - Do tada tela preminulih su bila zaštićena u hladnjačama, pod, takođe, posebnim nadzorom i propisima američke države.
TEŽE DO AMERIKE NEGO IZ NjE
DOK je za transport umrlih srpskih državljana iz Amerike potrebna saglasnost našeg Ministarstva zdravlja i nadležne ambasade, mi odavde ne možemo tako lako da američke državljane prevezemo u njihovu matičnu državu - kaže Radović. - Otuda je, za transport, potrebna i saglasnost Agencije za bezbednost. Tako je i Australija propisala pravilo. Mi, ovih dana upravo u Australiju treba da obavimo prenos posmrtnih ostataka, ali se i otuda čeka nalog Agencije za bezbednost.
Radović navodi da su umrli poreklom iz Kragujevca, jedno iz okoline Bijeljine, ali sa srpskim državljanstvom, a dvoje podlegli kovidu su iz okoline Kraljeva. I oni će narednih dana, po želji rodbine, biti sahranjeni u mestima odakle potiču.
Šestoro iz Amerike dopremljenih srpskih državljana nisu jedini koji su zbog pandemije čekali na transport u Srbiju. Pogrebno preduzeće "Drnda" iz Požarevca, ovlašćeno za međunarodne usluge prevoza i sahrane, takođe se suočilo sa agonijom porodica koje su čekale da njihovi umrli budu prevezeni iz evropskih zemalja.
Milan Mihajlović, vlasnik ovog preduzeća, kaže da je preuzeo i prevezao 27 tela, najviše iz Austrije, Nemačke, Italije do centralne Srbije. Od toga najmanje desetak preminulih od kovida.
- Ne treba niko da zazire od transporta preminulih - kaže Mihajlović, za "Novosti". - Kad naše vozilo stigne da preuzme tela, zapravo ono je već hermetički zatvoreno, vreće zalivene voskom. I tako se ubacuje u limene sanduke koji se plombiraju.
Preporučujemo
ZARAŽENI U 111 PORODICA: U Pirotu registrovano 129 slučajeva virusa korona
21. 07. 2020. u 15:54
OŠTRE MERE ZBOG KORONE: Još jedna opština u Srbiji proglasila vanrednu situaciju
21. 07. 2020. u 15:53
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)