TRAŽE VEĆU DOSTUPNOST LEKOVA: Danas je Svetski dan borbe protiv hepatitisa

B. R.

28. 07. 2020. u 12:46

Svetski dan borbe protiv hepatitisa, 28. jul, ove godine obeležava se pod sloganom "Budućnost bez hepatitisa", kako bi se povećala svest o virusnom hepatitisu, zaraznoj bolesti koja uzrokuje niz zdravstvenih problema i ohrabrili nadležni da učine dodatne napore u cilju eliminacije te bolesti.

ТРАЖЕ ВЕЋУ ДОСТУПНОСТ ЛЕКОВА: Данас је Светски дан борбе против хепатитиса

Testiranje na hepatitis / Foto D. Milovanović

Prema podacima SZO, hronični hepatitis C se nalazi na drugom mestu među svim zaraznim bolestima, iza tuberkuloze, a procenjuje se da u Srbiji ima oko 80.000 zaraženih.

Eliminacija virusnog hepatitisa kao javno-zdravstvenog problema, zahteva da 90 odsto onih koji su inficirani budu dijagnostikovani, a da 80 odsto onih koji su dijagnostikovani dobiju adekvatnu terapiju, kažu stručnjaci.

Povodom Svetskog dana, Udruženje pacijenata sa bolestima jetre- HRONOS najavilo je da će danas organizovati danas online tribinu o virusnim infekcijama, kako bi podigli svest o hepatitis C virusu (HCV), koji predstavlja pretnju po globalno zdravlje i jedan je od vodećih uzroka smrtnosti u svetu.

Infektolog i zamenik direktora Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Srbije, dr Ivana Milošević, skrenula je pažnju da se, iako je u našoj zemlji registrovano smanjenje broja novootkrivenih obolelih sa HCV infekcijom, istovremeno menja struktura bolesnika te je broj hospitalizovanih pacijenata sa teškim oblicima oboljenja sve veći.

- Nalazimo se u jednom revolucionarnom trenutku što se tiče terapije hepatitisa C, jer prvi put u istoriji medicine imamo hroničnu bolest koja može da se izleči- kaže Miloševićeva, a navodi se u saopštenju Udruženja.

Dodaje da je najsavremenija terapija u Srbiji uvedena 2018. godine, ali je problem što su potrebe bolesnika veće od dostupnih mesta za lečenje, te da terapija mora da bude dostupna većem broju pacijenata.

Na planu lečenja hepatitisa C inovativni lekovi pokazuju znatno efikasnije rezultate, dovode do eliminacije virusa kod većine bolesnika sa minornim pratećim efektima i otvaraju mogućnost potpunog izlečenja, a takođe doprinose prevenciji prenošenja infekcije na neinficirane osobe, navodi dr Milošević.

Predsednica Udruženje pacijenata sa bolestima jetre "Hronos" Ivana Dragojević apelovala je na nadležne institucije da omogući lečenje svim inficiranim HCV pacijentima, a ne samo najtežim bolesnicima, jer je u pitanju zarazna bolest koja mora biti prioritet zdravstvenom sistemu Srbije.

- Polovinom 2018. godine, kada je terapija postala dostupna o trošku zdravstvenog osiguranja, pacijenti su konačno započeli lečenje, ali broj pacijenata koji terapiju primaju vrlo je ograničen. Za tri godine svega 200 najtežih pacijenata je dobilo savremenu terapiju, praktično oko sedamdesetak svake godine. Zato molim nadležne da omoguće lečenje ne samo najtežim pacijentima već svim nosiocima infekcije, jer Hepatitis C je zarazna bolest- rekla je Dragojević.

Infektolog, gastroenterohepatolog u KC Vojvodine prof.dr Tomislav Preveden upozorava da je danas sve veći broj obolelih od hepatitisa C među mladim osobama, koji će za 10 do 20 godina razviti hroničnu bolest jetre.

Među obolelima od hepatitisa C ima i dece koja takođe zahtevaju lečenje.

- Kod onih koji ne znaju da li imaju hepatitis C, bolest je možda već u poodmakloj fazi. Činjenica je da su se kod nas do sada hepatitis C pozitivne ciroze i karcinomi jetre otkrivali kasno, u stadijumu kada se više ne mogu lečiti- napominje Preveden.

Snežana Vukotić, pacijentkinja koja je uspela da se izleči hepatitisa C, kaže da je imala sreće da uđe u program donacije.

Prošle godine je, kaže, slučajno dobila informaciju da postoji mogućnost da uđe u program donacije i da se leči novim antivirusnim lekovima i u martu 2019. je počela sa terapijom koja joj je pomogla i zahvaljujući kojoj su sprečene dalje komplikacije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

MLADIĆI ROĐENI OVE GODINE ĆE PRVI U VOJSKU: General Mojsilović otkrio sve detalje o služenju vojnog roka

NAČELNIK Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je u emisiji "Takovska 10" da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze. Suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije, svaki dan i svaku godinu koju čekamo, gubimo generacije mladih vojnika, rekao je general Mojsilović. U jednoj klasi računamo do 20.000 vojnika-regruta, na godišnjem nivou, dva i po meseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu, rekao je Mojsilović uz napomenu da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.

25. 09. 2024. u 22:01

Komentari (0)

PRINCEZA PONOVO TRUDNA: Nova prinova u britanskoj kraljevskoj porodici