POSLE MORA U KARANTIN?! Važno za sve građane Srbije - nova pravila zavisiće od OVOGA

B. RADIVOJEVIĆ

19. 08. 2020. u 12:42

MASKE će se nositi do daljeg, čak i ako se broj novoinficiranih bude smanjivao i ispod 108, koliko ih je bilo juče, jer epidemiološki rizik od širenja zaraze - raste.

ПОСЛЕ МОРА У КАРАНТИН?! Важно за све грађане Србије - нова правила зависиће од ОВОГА

Foto: Milena Anđela

Zbog početka školske godine, a još više zbog povratka turista sa letovanja u zemljama koje su u tzv. crvenoj zoni po broju inficiranih na 100.000 stanovnika, povećava se opasnost da se epidemija, opet, razbukti. Jedna od sledećih mera moglo bi da bude i uvođenje karantina za one koji se iz Crne Gore, Hrvatske ili BiH vraćaju u zemlju.

Ove poruke koje je juče uputilo više članova Kriznog štaba trebalo bi da razbiju iluzije onih koji ne poznaju tok epidemija, i samo čekaju da neko "odsvira kraj" i da se sve vrati u normalu.

Činjenica je da se broj obolelih od kovida 19 koji se leče u bolnicama smanjio na 1.507, pa je iz kovid-sistema izašao i KBC "Zvezdara", koji danas počinje da prima nekovid pacijente. Isto tako, i broj zvanično registrovanih novih slučajeva infekcije je u opadanju, ali to je "epidemiološka kriva", koja vrlo brzo može da promeni smer. A svakako nije ni najrealniji pokazatelj obima epidemije, jer je nemoguće otkriti sve inficirane. Jer, svetska statistika pandemije pokazuje da i do 80 odsto zaraženih može da "prođe" bez ikakvih simptoma, pa nemaju ni poriv da se testiraju.

Epidemiolog Predrag Kon kaže da podatak o 100 novozaraženih virusom korona u ponedeljak "nije potpuno realan". Vikendom se, inače, testira manje ljudi, a sada imamo i situaciju da se PCR testovi masovnije rade zbog odlaska u inostranstvo, nego zbog sumnje na kovid.

Z. Jovanović

- Virus je još prisutan, u Evropi se povećava aktivnost virusa i to može da se desi i u Srbiji - kaže Kon. - Kad je reč o ublažavanju nekih mera kao što su duži rad kafića i otvaranje pozorišta, njih iz ekonomskih razloga treba razmotriti, ali epidemiološki nije dovoljno bezbedno. Rizik se svakako povećava i otvaranjem granica sa Crnom Gorom. Svako ko priča drugačije, ne zna šta priča. Mere u odnosu na BiH i Crnu Goru su i te kako pod uticajem politike.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar apeluje na sve građane da se pridržavaju mera. Jer, to što sad imamo manje obolelih, pa i manje preminulih - u poslednja 24 sata četvoro, kao i manje teško obolelih na respiratorima - 64, ne sme da zavara.

ČETIRI TONE KISEONIKA DNEVNO

POSLEDNjI kovid pacijent otpušten je iz KBC "Zvezdara" u petak, srednje teški i teški pacijenti prebačeni su u druge bolnice, a u toku je dezinfekcija ovog KBC - rekao je direktor Petar Svorcan, i najavio da će prvo primati hitne i onkološke pacijente, a ostali će dobiti nove termine. - U drugom krugu bio je mnogo veći broj pacijenata za kratko vreme, bio je veliki udar, nategnut sistem. Dnevno smo koristili preko četiri tone kiseonika, a to je inače dovoljno za nekoliko meseci.

- Posle KBC "Zvezdara" iz kovid-sistema izaći će i Ortopedska bolnica Banjica, koja će biti u mogućnosti da za četiri do pet dana primi prve ortopedske pacijente. Ako nastavi da pada broj zaraženih pacijenata, sledeće izlaze Medicina rada i bolnica u Mladenovcu - kaže Lončar posle sastanka sa direktorima kovid-bolnica.

Smanjuje se i broj pacijenata u kovid-ambulantama, pa ih je u Beogradu sada 1.500 - 1.600 dnevno.

- Oko 15 do 20 odsto od tog broja pregleda se na Klinici za infektivne i tropske bolesti KSC - kaže direktor te zdravstvene ustanove dr Goran Stevanović. - To su i dalje pacijenti sa teškom kliničkom slikom. Javljaju se i pacijenti posle pokušaja samolečenja i zato apelujem na sve da se, kada imaju simptome, jave lekaru.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (4)

RONALDO NA RASKRSNICI: Smeši li nam se pobednički tandem? (FOTO)