FRANCUZI I SRBI ODALI POČAST IZGINULIM JUNACIMA: Prijateljstvo dva naroda neguje se već 102 godine
POLAGANjEM venaca na grob palim borcima u Prvom svetskom ratu, Svilajnčani su obeležili Dan oslobođenja, odnosno 27. oktobar 1918. godine, kada su srpski i francuski vojnici proterali deo nemačke 217. divizije i ušli u grad.
Z. Gligorijević
Na čelu obe vojske bio je general Šarl Trenije, koji je u grad ušao na konju. Tom prilikom uručena mu je zastava koju su ručno izvezle svilajnačke devojke i koja je signal neraskidivog prijateljstva ova dva naroda.
- Prvi put sam u Svilajncu i došao sam da predstavim svoju ambasadu. Velika mi je čast da odam počast francuskim i srpskim vojnicima, a naročito što sam to učinio ispred spomenika Mare Resavkinje, koja je za Svilajnčane simbol slobode – ocenio je Loran Vonderšer, vojni ataše Francuske u Srbiji.
Z. Gligorijević
Miroslav Miša marinković, predsednik Skupštine opštine Svilajnac, rekao je da mu je drago što prijateljstvo ova dva naroda traje i neguje se već 102 godine.
- U Srbiji nema kuće u kojoj neko nije nastradao u ratu. Drago mi je da je naš grad uspeo da sačuva sećanje na ljude koji su dali svoje živote da bismo mi živeli u slobodnom i ovako lepom gradu. Slobodarski grad, kakav je Svilajnac, uspeo je da prebrodi mnoge nedaće i očuva prijateljstvo koje je od nemerljive važnosti za našu zemlju, baš kako to treba da rade narodi koji su zajedno ginuli za slobodu cele Evrope – dodao je Marinković.
Vojni ataše Vonderšer potom je obišao Prirodnjački centar Srbije.
Z. Gligorijević
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
DRAMA NA ŽEŽELjEVOM MOSTU: Žena visila sa ograde, prolaznik joj spasio život (VIDEO)
27. 10. 2020. u 15:47
ŠOKANTNE BROJKE Koronom u Srbiji zaražene još 1.053, preminulo pet osoba
27. 10. 2020. u 15:00
TEK NAS ČEKA OŠTAR UDAR KORONE: Epidemiolog tvrdi da vrh trećeg talasa tek dolazi
27. 10. 2020. u 16:15
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)