DUHOVNIK PATRIJARHA IRINEJA: Dobar je bio, dobar... Nikada mu nisam dao epitimiju
- KADA će se održati sahrana?
Foto V. N.
Ovako, naizgled mirnim tonom, pitao nas je arhimandrit Dionisije (88), nastojatelj pravoslavnog manastira posvećenog Svetom Ariđakohnu Stefanu, u selu Lipovac, kod Aleksinca, koji je poslednjih 30 godina bio duhovnik blaženopočivšeg patrijarha Irineja. Nije znao da se njegovo duhovno čedo upokojilo.
- Dobar je bio, dobar – pričao nam je o upokojenom patrijarhu. – Ja sam mu bio duhovnik i dok je, kao episkop Irinej, bio na čelu Eparhije Niške. Potom je, i kada je postao patrijarh SPC, kada bi mu god obaveze dozvoljavale, dolazio kod mene na ispovest i po duhovni savet.
Arhimandit Dionisije kaže da je blaženopoćivši patrijarh bio ’’dobro duhovno čedo’’.
- Slušao me je, kao svog duhovnika – ne ostavlja dilemu nastojatelj ženskog manastira posvećenog Svetom Stefanu.
– Nikada, koliko sam mu bio duhovnik, mu nisam dao epitimiju.
Arhimandit Dionisije nam je dao blagoslov da objavimo tekst. Na kraju razgovora, koji je trajao kratko, ponovo nas je, tihim glasom, pitao:
- Kada će se održati sahrana?
Preporučujemo
U SRBIJI TRODNEVNA ŽALOST: Sahrana patrijarha Irineja će biti u nedelju
20. 11. 2020. u 12:42
DAČIĆ O ODLASKU PATRIJARHA IRINEJA: U teškim vremenima bio je glas razuma i pomirenja
20. 11. 2020. u 12:37
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
AMERIKANAC JASAN: "Ukrajinci, privatno, priznaju da će izgubiti Donjeck, ali..."
POTPREDSEDNIH SAD Džej Di Vens izjavio je danas da su teritorijalna pitanja ključna tačka sporenja u pregovorima.
22. 12. 2025. u 19:29
Komentari (0)