ZNATE LI KOLIKO KOŠTA VAŠ ŽIVOT? Evo kolika je cena ličnih podataka građana na crnom tržištu

V.C.S.

01. 12. 2020. u 17:15

LIČNI podaci, koje građani, ne razmišljajući, vrlo često „seju“ po internetu, prodaju se na darknet forumima i mogu da budu veoma jevtini.

ЗНАТЕ ЛИ КОЛИКО КОШТА ВАШ ЖИВОТ? Ево колика је цена личних података грађана на црном тржишту

Depositphotos

Npr. pristup ličnim podacima za ličnu kartu ne košta više od 50 američkih centi, zavisno od količine i važnosti ponuđenih podataka, pokazalo je najnovije istraživanje kompanije Kasperski.

Detalji kreditne kartice koštaju između šest i 20 dolara, skenirana vozačka dozvola između pet i 25, skeniran pasoš između šest i 15, podaci o uslugama pretplate (npr. za kablovsku) između 50 centi i osam dolara, ime, JMBG, imejl adresa i broj mobilnog između 50 centri i 10 dolara, selfi sa ličnim identifikacionim dokumentima 40 do 60 dolara, medicinski izveštaji između dolar i 30, on lajn bankarski računi do 10 odsto od vrednosti iznosa na njima, i pej pal računi 30 do 500 dolara.

Zloupotreba ovih podataka može dovesti do krađe identiteta žrtve ili korišćenje različitih usluga na bazi tog njenog identiteta. Podaci koji se prodaju na crno mogu da se koriste i za iznudu, sprovođenje prevara i „fišing“ (prevare pod lažnim identiteom), kao i direktnu krađu novca. Određene vrste podataka, kao što su pristup ličnim nalozima ili baze podataka sa lozinkama, mogu da se zloupotrebljavaju ne samo zarad novčane dobiti, već i za narušavanje nečije reputacije i ostale tipove nanošenja društvene štete, uključujući i doksing.

Doksing se dešava kada osoba podeli privatne podatke o drugoj osobi bez njene saglasnosti, sa ciljem da je osramoti, povredi ili na neki drugi način ugrozi. Doksing potencijalno može da dovede do hakovanja naloga žrtve – usluge koja se danas nudi na crnim tržištima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO PAKAO Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO "PAKAO" Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

DA useljenje u stan može da se oduži, a da majstori, angažovani na renoviranju ili adaptaciji, nisu nimalo krivi za to, najbolje znaju potrošači prilikom kupovine nameštaja. Sve je više primedaba građana na neažurnost i neodgovornost salona, jer probijaju dogovorene rokove dostave. Još veća muka od toga je što se neretko događa da kupljeni komadi stignu sa greškom, pa to dodatno produžava čekanje. Savet znalaca iz oblasti zaštite prava potrošača je da reklamacije trgovcima upute pisanim putem. Ako to ne pomogne, sektor tržišne inspekcije pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine sledeća je adresa.

05. 07. 2024. u 08:36

Komentari (0)

NIJE SAMO KOLENO PROBLEM! Novak Đoković otkrio i ovo na Vimbldonu!