NIJE MI DOBRO KADA ČUJEM TE PRIČE: Dr Đerlek tvrdi - Mere nisu dale očekivane rezultate, strah od spajanja "dva neprijatelja"
DRŽAVNI sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek kaže da se nadljudskim naporima obezbeđuju dodatna mesta u bolnicama za obolele od korona virusa.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Zaraženo je 3.107 lekara i medicinskih sestara, od kojih je 76 u bolnicama, navodi Đerlek.
Mirsad Đerlek je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da jeste još rano evaluirati postojeće mere, ali dodaje da njima nije postignuto ono što je očekivano.
- Jeste da imamo blagi pad prvih pregleda, 3.200 juče u Beogradu, ali to nije dovoljno. Eksponencijalni rast nije zaustavljen i moramo preduzeti nove mere - istakao je državni sekretar dodajući da je bitno da se donesu kvalitetne mere koje će zaštititi zdravlje građana, ali i životni standard građana.
Istakao je da do Nove godine slede brojni izazovi - Sveti Nikola i dolazak državljana Srbije iz inostranstva.
- Ne bih voleo da se ponovi period iz vremena Uskrsa kad smo imali oko 400.000 građana koji su ušli u Srbiji. Unatoč želji da poštujemo naše građane, zdravstveni sistem bi bio preopterećen kad bi oni ušli - istakao je Đerlek.
Dodao je da bi bilo realno očekivati da budu donete mere poput obaveznog negativnog pi-si-ar testa ili karantina.
- Apelovao bih i na uvođenje karantina, ljudi su željni kontakata a suština je da smanjimo broj kontakata. To jeste rigorozno ali uz kontrolu poštovanja te mere, kontrolisali bismo te ljude koji dođu - naveo je državni sekretar Minsitarstva zdravlja.
Uprkos punim bolnicama i velikom broju zaraženih, mnogi rezervišu mesta za proslavu Nove godine.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
- Kad čujem te priče o Novoj godini, nije mi dobro. Nije realno da se jedna grupa ljudi veseli, a znate da su ljudi i medicinski radnici odvojeni od porodica, veliki je teret na lekarima i sestrama i tehničarima. Može jedna Nova godina da prođe bez pompeznih slavlja i bili bismo bliži pobedi protiv korona virusa - rekao je Đerlek.
Dodaje da je zaraženo 3.107 lekara i medicinskih sestara, od kojih je 76 hospitalizovano. Očekuje da će se povećati broj zaraženih u zdravstvenom sistemu.
- Obezbeđujemo dodatna mesta u bolnicama nadljudskim naporima. Imamo skoro 8.600 hospitalizovanih, to je zabrinjavajuća cifra u bolnicama, to je teško izdržati - rekao je državni sekretar Minsitarstva zdravlja.
Apelovao je na građane da se vakcinišu protip gripa kako se ne bi dogodilo da "odjednom imamo dva neprijatelja".
(RTS)
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (1)