"TO SU BILI LJUDI KOJI SU VEROVALI U SLOBODU": Ministar Stefanović obišao Muzej Banjičkog logora
POVODOM Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović obišao je danas Muzej Banjičkog logora u Beogradu. On je poručio da ovi jezivi zločini ujedno podsećaju i zašto je važno da Srbija bude dovoljno snažna da može da zaštiti svoj narod.
Foot: Ministarstvo odbrane Republiek Srbije
Prema rečima ministra odbrane, danas se moramo setiti svih koji su dali svoje živote za slobodu, koji su ubijeni samo zato što su bili Srbi, Jevreji ili Romi, i zato što su bili antifašisti.
- To su su bili ljudi koji su verovali u slobodu. Važno je da ih ne zaboravimo, da se ovakvi zločini nikada ne bi ponovo dogodili. Zadovoljan sam što naši kadeti sa Vojne akademije dolaze u organizovane posete ovom Muzeju. Smatram da je važno da sva deca dolaze i u ovaj muzej i da obiđu i Staro sajmište i svako drugo slično mesto, gde su ljudi ubijani jer su voleli svoju zemlju. Važno je da to naša deca ne zaborave i da prenose to znanje da se ovakvi zločini nikada više se ne bi dogodili – rekao je Stefanović, podsećajući zašto je ujedno važno da naša zemlja uvek bude dovoljno jaka da zaštiti svoj narod.
On je istakao da je u Muzeju Banjičkog logora prikazan sav horor kroz koji je prolazilo desetine hiljada ljudi, među kojima je bilo i dece, žena i starih, žrtava fašista i kvinsliških snaga.
- Važno je da se setimo i pokažemo da se nikada nismo mirili, da smo uvek bili slobodarski narod koji se borio za svoju slobodu. Srbija je i danas istinski slobodarska i antifašistička i istinski posvećena tim vrednostima. Zato jačamo vojsku i snage bezbednosti, da ne bi dozvolili da se ijednom građaninu naše zemlje ikada više dogodi nešto ovako teško i mostruozno. Zato Srbija mora da bude snažna, da gradi i jaku vojsku i snažne institucije i da se uvek seća ljudi koji su dali svoje živote za slobodu. Mislim da rečenica iz poruke jednog od logoraša, a koja se završava rečima „živećeš bar ti, voljena Srbijo“, govori sve o snazi duha našeg naroda i koliko nikada nećemo posustati u borbi za slobodu“, zaključio je ministar odbrane.
Muzej Banjičkog logora posvećen je uspomeni na zatočenike i žrtve nacističkog koncentracionog logora iz Drugog svetskog rata, kroz koji je prošlo 24.000 zatvorenika.
Prilikom obilaska, ministar Stefanović položio je venac na spomenik stradalima u koncentracionom logoru Banjica povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.
Preporučujemo
NA "KLIK" SU I LAŽNE VESTI: U Novom Sadu održana konferencija o digitalnoj pismenosti
26. 01. 2021. u 21:58
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (0)