DOKTOR TIODOROVIĆ OTKRIVA: Evo koje mere će tražiti lekari na sledećoj sednici Kriznog štaba

Novosti online

18. 03. 2021. u 16:55

DA BISMO postigli efekat i imali rezultat, potrebno je najmanje dve nedelje, tako da ćemo mi iz medicinskog dela Kriznog štaba tražiti produžetak mera do 29. marta, znači još nedelju dana. To je neophodno, da bi se nakon tog perioda osetio lagani pad što je ujedno i deo prirodnog procesa - izjavio je epidemilog član Klan Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović govoreći o merama koje nas čekaju od podnedeljka.

ДОКТОР ТИОДОРОВИЋ ОТКРИВА: Ево које мере ће тражити лекари на следећој седници Кризног штаба

Foto: Tanjug/Tanja Valić

Dakle, do ponedeljka, 22. marta, u 6 časova zatvoreni svi ugostiteljski objekti - kafići, restorani, barovi, tržni centri, prodavnice, osim trgovina prehrambene delatnosti, kao i pumpi i apoteka. Ne rade ni bioskopi, muzeji, galerije, kozmetički i frizerski saloni, saloni lepote, kladionice, kockarnice, dečije igraonice, teretane, vežbaonice, fitnes centri, bazeni, baloni za sport... Takođe, šalter prodaje hrane u restoranima, kao ni šalter prodaja kafe i pića u lokalima na šetalištima nije dozvoljena.

Kako je epidemiolog objasnio, mere koje važe do ponedeljka, najverovatnije će biti produžene da bismo postigli neophodni efekat, a cilj je suzbijanje širenja virusa i pad broja obolelih. Takođe, dodaje, imunizacija je u toku, a statistika joj nikako ne ide korist.

Da li će mere biti produžene ili će doći i do modifikovanih varijanti za neke uslužne delatnosti, ostaje nam da vidimo.

- Naš predlog će biti da mere koje imamo do sada budu na snazi do 29. marta, a šta će biti videćemo. Mi u ovom trenutku moramo sve svesti na ono neophodno, a to su hrana, lekovi, gorivo, kako bismo sačuvali živote ljudi, jer bez zdravlja i ljudi nema ni ekonomije. Generalno, svi iz medicinskog dela Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa znamo dobro da ovih nekoliko dana pooštrenih mera nije rešenje i da nećemo imati rezultat posle, već da je potrebno produžiti - objašnjava profesor Tiodorović.

Mere zatvaranja, inače, ne odnose na preduzeća, fabrike i njihove interne organizacije rada i poslovne aktivnosti. Takođe, u uobičajenom radnom vremenu biće otvoreni svi šalteri državne uprave, pošte, banke, osiguravajuća društva, menjačnice…

Mere se moraju poštovati i zbog vakcinacije

Profesor Tiodorović ističe da se nalazimo u kampanji za vakcinaciju, u okviru koje je najvažnije da se sve mere koje su donete moraju poštovati bez presedana. Na pitanje da li smatra da bi vakcinisanim građanima trebalo dati neka veća prava profesor kaže da je neophodno poštovati zakon, da ljude ne možemo da delimo, ali onaj ko se vakcinisao treba da ima neke pogodnosti, baš kao što su putovanja.

- Ako je u skladu sa kampanjom vakcinisanja i zakonom, u smislu pozvati ljude da koriste sve blagodeti normalnog života, da, jer ja sam za poštovanje ljudskih prava. Ne možemo mi deliti ljude na ove i one, ali zašto neko ko se vakcinisao ne bi to koristio za putovanje ili bilo šta drugo što mu donosi vakcinacija. Vakcinacijom najpre štitimo sebe u pogledu zdravlja, a onda i druge ljude oko sebe, i na kraju što pre dođemo do kolektivnog imuniteta, pre ćemo se vratiti normalnom životu i funkcionisanju – kaže za „Blic“ profesor Tiodorović.

Kon: Razgovaraćemo o svakoj delatnosti

Sednica Kriznog štaba zakazana je za ponedeljak do kada su oročene pooštrene mere koje su na snazi, a prema nekim najava pojedine uslužne delatnosti mogle bi da otvore vrata kao što su frizeri, kozmetičari, različite vrste zanatlija poput obućara, bravara…

O tome je upravo govorio i epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon, koji je izjavio u emisiji na TV Hepi da neke nelogičnosti postoje, ali da je u jednom trenutku moralo da se preseče.

- O svakoj posebnoj delatnosti ćemo pričati i raspravljati. Nisu u pitanju interesi pojedinih grupacija imamo tih pet dana, posle toga ćemo videti da li može da se koriguje - rekao je dr Kon, odgovarajući na pitanje kako je moguće da prodavnice rade, gde može stati veliki broj ljudi, dok recimo u frizerskim salonima može da uđe jedna ili dve osobe.

Dr Kon je takođe u ranijim izjavama za medije objasnio da je neophodno da mere budu na snazi 14 dana.

Lome se koplja odluke za najmlađe školarce

Takođe, ostalo je još da se precizira i da li će od ponedeljka, 22. marta, i mlađi osnovci preći na onlajn nastavu, s obzirom na to da se zbog britanskog virusa koji je postao dominantan u našoj zemlji, korona širi i među mlađom decom.

Kako saznajemo, odluka o najmlađim osnovcima i na koji će način pohađati nastavu biće doneta sutra nakon razgovora članova Vlade sa medicinskim delom Kriznog štaba.

Inicijativa da se još jednom razmotri prelazak najmlađih osnovaca na onlajn nastavu pokrenuli su premijerka Ana Brnabić i ministar prosvete Branko Ružić. Oni se slažu da zbog problema koje imaju roditelji jer moraju na posao, a deca ne mogu da ostanu sama kući, treba još jednom staviti na sto predlog štaba da i najmlađi pohađaju nastavu onlajn.

Premijerka i ministar smatraju da đaci od prvog do četvrtog razreda ipak treba da idu u školu. Posebno se ovaj stav odnosi na prvake i drugi razred. Međutim, odluka nije doneta na današnjoj sednici Vlade jer će biti održane još jedne konsultacije sa doktorima u Kriznom štabu.

(Blic.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (2)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu