STEPINAC JE ZLOČINAC JER JE SVOJE GREHE OPRAVDAVAO: Predavanje katoličkog teologa i istoričara Gorana Šarića na Jutjub kanalu KCNS (VIDEO)
PREDAVANjE katoličkog teologa i istoričara Gorana Šarića na temu „Alojzije Stepinac – svetac ili zločinac?" može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.

Foto: KCNS
- Alojzije Stepinac bio je zagrebački nadbiskup i kardinal, odlikovan od strane Ante Pavelića najvišim državnim priznanjima. Po završetku Drugog svetskog rata jugoslovenski sud ga je proglasio ratnim zločincem zbog saradnje s ustašama, te je posle suđenja ostatak života proveo najpre u zatvoru, a potom u kućnom pritvoru gde je i preminuo, naglasio je Šarić.
Zalažući se za opstanak NDH, Stepinac se posle rata opirao novoj komunističkoj vlasti. Optužen je za ratne zločine i saradnju s neprijateljem s kojim je održavao izuzetno srdačne odnose, ponajviše s nemačkim i italijanskim okupacionim vlastima.
Žustro je podržavao ustaški pokret, te je proglašen ustaškim vojnim vikarom. Još pre samog rata tvrdio je da je hrvatsko stanovništvo u Zagrebu žrtva velikosrpske hegemonije. Bio je srbofob, mrzeo je islam, protestantizam i Jevreje, ustvrdio je na predavanju Šarić.
Osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 16 godina, a nakon samo 5 godina mu je kazna preinačena na kućni pritvor u rodnom Krašiću na Žumberku.
- A, zašto je Stepinac zločinac? On je svoje grehe opravdavao i nije osećao kajanje. Zato je zločinac – istakao je Šarić, pominjući i slučajnost da je tokom zemljotresa u Zagrebu prošle godine stradala upravo crkva u Palmotićevoj u kojoj su se redovno održavale mise Paveliću i Stepincu.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (1)