KADA ĆEMO POSTIĆI KOLEKTIVNI IMUNITET? Dr Ana Gligić ohrabrila građane, jedna stvar je ključna za borbu sa epidemijom
VIRUSOLOG dr Ana Gligić veruje da bi kolektivni imunitet od 60 odsto mogli da steknemo već u maju ili u junu, jer je, kako kaže, pored vakcinisanih, veliki broj građana preležao koronavirus i stekao zaštitu.

Foto: Depositphotos/Printscreen
- Pored vakcinisanih imamo i jako veliki procenat onih koji su se prokužili prirdonim putem. Danima smo na dnevnom nivou imali po 7.000 zaraženih, a žvi virus je, takođe, jedna vrsta vakcinacije. Prirodna infekcija čak daje bolji imunitet od vakcine. Sa druge strane, vakcina imamo. Ako se vakcinacija još pojača, već u maju bi mogli postići imunitet od 60 odsto. Naravno, bilo bi dobro da bude i veći, ali i ovo je dovoljno da se zaustavi epidemija i da se polako vratimo u normalu - kaže dr Gligić.
Inače, u Srbiji se u proseku dnevno daje 53.571 doza vakcina protiv koronavirusa i, ukoliko naša zemlja nastavi ovim tempom, za samo pet meseci biće vakcinisano 75 odsto građana što će značiti i pobedu nad ovom pošasti koja nas je zadesila, pokazuje istraživanje koje je sprovela američka agencija Blumberg.
Koliko se dobro Srbija snašla u globalnoj trci za vakcine, pokazuju podaci Blumberga prema kojima će Norveškoj, gde je stopa vakcinacije 14.598 doza dnevno, biti potrebno čak 16 meseci da vakciniše 75 odsto građana, Nemačkoj i Španiji, ukoliko ne ubrzaju tempo, biće potrebno godinu dana, Italiji 11 meseci... Evropskoj uniji će, generalno gledajući, biti potrebno godinu dana da vakiciše taj procenat stanovnika, a, primera radi, Severnoj Makedoniji više od 10 godina.
Preporučujemo

DA LI JE KORONA ILI ALERGIJA? Doktorka Petrović otkrila šta pravi glavnu razliku
06. 04. 2021. u 18:44

DOGOVORENO PRIMIRJE IRANA I IZRAELA: Tramp - Kraj rata; Bombe SAD nisu uništile nuklearna postrojenja? (FOTO/VIDEO)
RAT Izraela i Irana - 11. dan.
23. 06. 2025. u 08:17 >> 00:53

HAMNEI PREVARIO TRAMPA: Amerika gađala prazno nuklearno postrojenje?
VISOKI iranski izvori rekli su Reutersu da je većina visoko obogaćenog uranijuma na lokaciji Fordo uklonjena pre američkog napada.
22. 06. 2025. u 10:37

SLIKA IZ SRBIJE KOJA SLAMA SRCE: Tragičan razlog zašto roda 2 dana ne napušta zgarište - izgorelo 2 hektara žita
SVAKE godine, uprkos molbama i apelima, veliki broj ljudi pali strljiku i na taj način dolazi do požara u kojima stradaju tuđi usevi, ali nažalost i životi nevinih bića.
27. 06. 2025. u 16:50
Komentari (0)