POZIV PRIVREDNICIMA: Zaštitite podatke vaše kompanije u Državnom data centru
DANAŠNjE vreme nosi niz bezbednosnih rizika u poslovanju, a bezbednost podataka predstavlja jedan od glavnih prioriteta kompanija.
Foto Tanjug
Zato je vrlo važna bila izgradnja novog Državnog data centra u Kragujevcu koji nudi sigurnost skladištenja podataka u dva objekta visoke bezbednosti, smeštena na 14.000 kvadratnih metara, sa predviđenom snagom u punom kapacitetu od 14MW i kapacitetom od 1080 REK ormana. Pozivam velika i mala preduzeća da iskoriste mogućnost koje nudi ovaj najsavremeniji centar u regionu.
Podaci o poslovanju se sve više digitalizuju, komunikacija sa javnim ustanovama i među kompanijama se u sve većoj meri odvija u digitalnom svetu, a samim tim, kompanije se sve više susreću sa mogućnošću krađe poverljivih i važnih informacija i sajber kriminalom.
Korisnici Data centra su već američki IBM i kineski "Huavej", kao i domaće IT kompanije "Telekom Srbija", "Orion telekom", "Aigo", Sox. Izgradnja ovog jedinstvenog centra u regionu dalo je snažan impuls daljem razvoju IT sektora i inovacija.
Foto shutterstock
Izgradnja centra u Kragujevacu je ispunila najviše kriterijume: nalazi se pored Univerziteta i autoputa i bilo je potrebno da bude na drugoj tektonskoj ploči u odnosu na Beograd - povoljna statistika zemljotresa u prethodnih 100 godina. Zatim, da se proveri stogodišnji plan plavljenja, da se izbegnu koridori redovnih letova aviona, da postoji dovoljna udaljenost od brane, hemijskih postrojenja, aerodroma i vojne industrije. Redundantna telekomunikaciona, energetska i ostala neophodna infrastruktura deo su centra koji predstavlja tehnološki iskorak koji će sigurno omogućiti dalji i snažniji razvoj privrede.
Važno je da kompanije uvode inovacije u svoje procese poslovanja i da rade na edukaciji zaposlenih, jer digitalni svet neminovno donosi upotrebu novih softverskih sistema koji će u krajnjoj liniji olakšati poslovanje i pojednostaviti praćenje prodaje, logistike i proizvodnje. Kao prvi i poslednji korak u tom procesu nameću se sigurnost i zaštita podataka.
Preporučujemo
"VI STE ČOVEK U OČAJNOM POLOŽAJU" Orban uputio brutalnu poruku Zelenskom: Svako će dobiti ono što zaslužuje
MAĐARSKI premijer Viktor Orban uputio je poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom na društvenoj mreži Iks u kojoj navodi da mu se čini da "nećemo moći da dođemo do razumevanja".
22. 01. 2026. u 17:27
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)