ČETVRTINA PLANTAŽA U VOJVODINI: Lekovito bilje kao izvor prihoda (1)
LEKOVITO, začinsko i aromatično bilje u Srbiji predstavlja bogatu tradiciju i deo kulture naroda.
Srbija zahvaljujući povoljnoj klimi, zemljištu i nezagađenoj sredini veoma je pogodna za intenzivno gajenje ovog bilja. Proizvodnja lekovitog, začinskog i aromatičnog bilja donosi veći, brži i lakši profit od drugih poljoprivrednih proizvoda.
Lekovito bilje u Srbiji se plantažno najviše gaji u Vojvodini. U severnoj srpskoj pokrajini nalazi se četvrtina ukupnih zasejanih površina pod ovim biljem.
Najveće plantaže su u selu Bavaništu, na jugu Banata gde se gaje kamilica, nana, bosiljak, matičnjak. Sakupljanje iz prirode najviše je zastupljeno na Rtnju, Ozrenu, Suvoj planini, Svrljiškim planinama, Staroj planini...
Bogata i ekološki čista područja Homolja, Južne i Jugoistočne Srbije, Golije, Kopaonika, Zapadne Srbije, Valjevskih planina, bogata zdravom pijaćom vodom i termalnim izvorima, pružaju velike mogućnosti za sakupljanje i plantažno proizvodnju ovog bilja.
Srbija je veoma pogodna za intenzivno gajenje lekovitog bilja i po biodiverzitetu svrstana je u 158 najboljih centara sveta.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, zasejane površine pod lekovitim, aromatičnim i začinskim biljem u 2020. godini su iznosile 2.207 hektara ili jedan odsto obradivih površina, što je malo s obzirom da imamo dugu tradiciju gajenja i sakupljanja ovog bilja i da je reč o veoma profitabilnoj proizvodnji koja može da se obavlja i u staklenicima i plantažno, a ne traži naročito plodnu zemlju.
Godinu dana kasnije zasejano je 2.115 hektara, što je smanjenje od 4,3 procenta. U Srbiji se lekovito i aromatično bilje gaji ili sakuplja na terenima, i obično su to teritorije na kojima se ova proizvodnja i prikupljanje odvija, marginalna područja. Zemljište na kome se uzgaja lekovito bilje ne mora biti zahtevno. Plantaže nekih vrsta lekovitog bilja mogu imati više žetvi u toku godine.
Na osnovu slobodnih procena sa terena, površine pod lekovitim, aromatičnim i začinskim biljem se kreću oko 5.000 hektara. Maksimalne površine za gajenje lekovitog bilja bi bile oko 15.000 hektara, kako ne bi došlo do suficita sirovina.
(nastaviće se)
Preporučujemo
PRIVREDNA KOMORA SRBIJE I RAZVOJNA AGENCIJA: Srpski privrednici na sajmu u Dubaiju
17. 02. 2023. u 11:05
I ASFALT IDE NA RECIKLAŽU: Putarske firme će morati da prilagode poslovanje
01. 02. 2023. u 16:09
ŠALTER ZA PREDUZETNIKE U TEMERINU: Na jednom mestu sve informacije za početak posla
31. 01. 2023. u 14:54
PKS: Veća otkupna cena mleka i redovna isplata subvencija podstiču proizvodnju
17. 01. 2023. u 17:41
TRAMP OTKRIO SVOJIM SAVETNICIMA: Ovu zemlju će prvu posetiti kada preuzme dužnost predsednika SAD
NOVOIZABRANI američki predsednik Donald Tramp rekao je savetnicima da želi da otputuje u Kinu nakon preuzimanja dužnosti, objavio je juče Volstrit džurnal, pozivajući se na izvore bliske razgovorima.
19. 01. 2025. u 08:22
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
STROGO PRAVILO U DOMU POPOVIĆA: Suzana i kućnoj pomoćnici zabranila jedno
SAŠA Popović trenutno vreme provodi u svom domu na Bežanijskoj kosi okružen najmilijima u svoja četiri zida.
18. 01. 2025. u 15:23
Komentari (0)