"Nova era ekonomske saradnje: Potencijali i izazovi između Srbije i Kenije"
BUDUĆNOST ekonomske saradnje između Srbije i Kenije obećava značajne mogućnosti.
Kako ističe Vanja Petković, viši savetnik u Privrednoj komori Srbije, ključni faktori za uspeh uključuju promociju na međunarodnim sajmovima, otklanjanje barijera u razmeni i podršku kenijskih i srpskih institucija.
- Ekonomska saradnja između Srbije i Kenije je skromna, ali postoji veliki potencijal za njen razvoj. U protekloj godini, trgovinska razmena iznosila je 7,9 miliona dolara, od čega je 3,9 miliona dolara bio srpski izvoz. Dominantni proizvodi u izvozu Srbije su začini i mašine, dok iz Kenije najviše uvozimo čaj, avokado i cveće. Za dalju saradnju ključni su sektor IT-ja, poljoprivrede, prehrambrene industrije i građevine - ističe Petković.
- Keniji je potrebno uvođenje savremenih agrotehničkih mera, navodnjavanja i semena koja proizvode veće prinose. Srpski stručnjaci za semena i poljoprivrednu mehanizaciju mogu značajno pomoći - objašnjava on. Dodaje da je IT još jedan od vrlo perspektivnih sektora.
- Srpske kompanije mogu potencijalno da uđu na tržište Kenije u oblasti primenjenih IT rešenja, cyber security-ja i digitalizacije javnog sektora, kaže Petković. Za građevinsku industriju ističe da je posebno važan sektor infrastrukture gde srpske kompanije poseduju znanje i iskustvo u vezi sa izgradnjom postrojenja za tretman voda, vodovodne i električne infrastrukture i opremanju enterijera.
Srpski proizvodi na tržištu Kenije
- Produktivnost zemljišta u Keniji je nedovoljna. Srpski stručnjaci imaju znanje i proizvode koji mogu da pomognu kenijskoj strani. Srpska mehanizacija je zanimljiva jer ima dobar odnos cene i kvaliteta, što je važno za tržište koje ima nešto nižu platežnu moć. Osim toga, celokupna prateća oprema i proizvodi, oprema za navodnjavanje, đubrenje, mašine u prehrambrenoj industriji, sami prehrambreni proizvodi. To je sve nešto što srpska strana može da ponudi - kaže Petković.
Za saradnju, ističe, najveća prepreka je fizička distanca.
- Da bi se uspešno sarađivalo sa afričkim kompanijama, potreban je neposredan kontakt sa klijentom. Zbog značajne udaljenosti, to može biti skupo. Zato mnoge organizacije imaju posrednike i predstavništva. Ponekad je saradnja sa njima neophodnost kako bi se završio posao jer poznaju lokalne prilike. U suprotnom, predstavnici kompanije moraju da prokrče sebi sličan put i da putuju često u Keniju - ističe Petković i dodaje da postoji interesovanje domaćih kompanija i za uvoz kenijskih proizvoda.
- Više od 60 posto ruža u Srbiji je poreklom iz Kenije. Većina se kupuje na berzi u Holandiji, što povećava cenu nekoliko puta. Puno je takvih proizvoda. Dosta je jeftinije ako se direktno uvozi, ali rizik je takođe veći. Ukoliko sarađujete sa institucijom poput Privredne komore Kenije, možete u izvesnoj meri da ublažite taj rizik - naglašava Petković.
Podrška PKS u promociji srpskih proizvoda i usluga
- Privredna komora Srbije radi na povezivanju kompanija koje imaju interes za saradnju, posebno u oblasti poljoprivrede, gde je važna institucionalna podrška i usklađivanje sertifikata - kaže Petković i dodaje da su privredne komore Srbije i Kenije potpisale Memorandum o razumevanju koji će doprineti snažnijoj institucionalnoj saradnji koja podrazumeva prisustvo na sajmovima i organizaciju poslovnih susreta koji su ključni za promociju srpskih proizvoda i usluga. U septembru prošle godine, delegacija od desetak kompanija iz oblasti poljoprivrede, prehrane, IT industrije i građevine, boravila je u poseti Keniji. Tom prilikom su organizovani sastanci i u Privrednoj komori Kenije i u agenciji za promociju investicija u Kenije -KenInvest, gde su srpske kompanije imale priliku da se sretnu sa više od dvadeset velikih kenijskih kompanija. Fizička distanca između dve zemlje jeste velika, ali u nekoj meri može da se premosti organizacijom hibridnih događaja, koji omogućavaju učešće i uživo i onlajn.
- Potrebno je puno strpljenja i fleksibilnosti da bi se radilo sa kenijskim tržištem ali mogućnosti koje ono nudi sa svojih 57 miliona stanovnika su ogromne - zaključuje Petković.
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)