PAPCI IDU PUT VIJETNAMA: Daleka tržišta dobra šansa za ono meso koje zapadne zemlje ne koriste
I DOK srpski stočari i uzgajivači tovljenika očekuju da na proleće sledeće godine i zvanično počne izvoz svinjskog mesa u EU, nadležni u našoj zemlji pokušavaju da otvore tržišta i za one delove koji ostaju i bacaju se - uši, papke i repove.

Foto Shutterstock
Jedna od mogućih destinacija za ove delove svinja mogao bi da bude Vijetnam. Zemlja, koja u svojoj ishrani, gotovo svakodnevno koristi papke, uši i repove.
Sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije Nenad Budimović ističe da mi retko upotrebljavamo svinjske nogice i repove. Zbog toga treba tražiti nova tržišta, jer će i to pokrenuti našu primarnu proizvodnju, koja je u negativnom bilansu poslednjih deset godina.
- Zašto ne bismo iskoristili nešto što bacamo - kaže Budimović. - Paralelno sa tim, međutim, treba održavati i one visoko vredne proizvode, kao što su kulen, sremska kobasica, lovačka... Sve vrste koje su fermentisane. To bi trebalo da izvozimo u EU, jer sa mesom u Evropi nećemo biti konkurentni. Dok Vijetnam i Južna Koreja koriste dosta svinjetine. Naš cilj i zadatak će biti da se poboljšavaju proizvodnja, kvalitet, produktivnost. Treba sve to ustaliti i definisati cenu tovljenika, kako bi stočari lakše ušli u tov. Kada se bude povećala proizvodnja u primarnom sektoru, imaće šta da radi i prerađivači.
Prema rečima Budimovića, delove trupa koje mi ne koristimo zasigurno možemo da izvozimo na istok. Upotreba tih delova nije deo poslovnog opredeljenja u Srbiji jer mi samo zimi pravimo pihtije i nešto više jedemo te nogice, uši ili repove. Ljudi u Vijetnamu i Kini to maltene jedu svakodnevno.
- Čeka se samo da budu usklađeni sertifikati sa Upravom za veterinu, pa će već i privrednici lakše da se snađu šta i kome mogu da prodaju - istakao je Budimović.
ZARADA
SRBIJA je u prvoj polovini 2021. izvezla svinjsko meso koje je vredelo 18 miliona evra. Lane je vrednost izvoza poljoprivredne i prehrambene proizvodnje bila 4,2 milijarde dolara. Uvoz je ove godine smanjen za oko 30 odsto.
Preporučujemo

ADUTI SU KULEN I SREMSKA: Nedimović u Briselu dogovorio izvoz pilećeg i svinjskog mesa
29. 09. 2021. u 11:00

"NOVOSTI" SAZNAJU: Srbija dobila zeleno svetlo za izvoz pilećeg i svinjskog mesa u EU
28. 09. 2021. u 13:15

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

SPAVA PORED VC ŠOLjE BEZ POKLOPCA Haos u zatvoru gde je Sarkozi, viču mu: "Osvetićemo Gadafija!" Poseban tretman za bivšeg predsednika
"SVI zatvorenici prave buku, viču, lupaju po zidovima..."
22. 10. 2025. u 15:32
Komentari (0)