ENERGETSKA KRIZA TRESE REGION: Snežne padavine mogu da pogoršaju situaciju - U Srbiji cena struje miruje do kraja grejne sezone
VLADA Severne Makedonije proglasila je energetsku krizu u snabdevanju zemlje strujom na 30 dana zbog mogućih nestašica.
Foto: D. N.
Vanrednu situaciju u energetici uvela je pre mesec dana i Albanija. Ceo region mogao bi da se suoči sa manjkom električne energije s obzirom na to da se najavljuju obilne snežne padavine.
U elektroenergetskom sistemu Severne Makedonije proizvodnja struje je smanjena jer je najveći domaći proizvođač termoelektrana "Bitola" zbog kvara obustavila rad. Zasada nema restrikcija, deo potrošnje se pokriva iz uvoza i povlačenjem struje iz evropske mreže.
- Znalo se da je situacija alarmantna još pre 5-6 meseci i da je bilo potrebno blagovremeno reagovati i uvesti odgovarajuće mere da se zemlja spase iz situacije u kojoj se nalazimo - ističe Đorđi Manaskov iz Privredne komore Severne Makedonije.
Energetska kriza trese i Albaniju koja zavisi od uvoza struje. I u Rumuniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori preduzimaju mere, a od Nove godine u Bugarskoj najavljuju poskupljenje struje za građane.
Građani u Srbiji mogu da odahnu – obećano je da će cene za njih mirovati do kraja grejne sezone. Snabdevanje naše zemlje je stabilno zahvaljujući domaćoj proizvodnji, a EPS deo struje obezbeđuje i iz uvoza dok se ne završi remont Bloka B1 u TENT-u.
- Struje ima dovoljno, način na koji Elektroprivreda Srbije u ovom trenutku uvozi struju, imaju koliko ja znam tu vrstu redovnog uvoza. Spremni jesmo. Prati se situacija i ja se nadam da ćemo moći da odgovorimo izazovima koji jesu ispred nas - napominje Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike.
Inače, na uvoz struje se dugoročno ne sme oslanjati. U bilo kakvim vanrednim okolnostima ugovore za izvoz zemlje mogu da stave van snage i zatvore granice za prenos struje, jer su obavezne da prvo pokriju svoje nacionalne potrebe.
(RTS)
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (0)