DOGAĐAJU SE NEVEROVATNA ČUDA NA SVETSKOM TRŽIŠTU: Vučić - "Nema mesta panici, pripremili smo se za sve"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obraća se građanima zbog sve teže krize u svetu, izazvane izazvane sukobom u Ukrajini.
FOTO: Tanjug
Vučić ističe da će naša ekonomska pozicija biti još teža.
- Mi smo danas ceo dan radili, nas desetak, na pripremi celokupnog plana i programa, i radićemo i dalje. Događaju se neverovatna čuda na svetskom tržištu. Cena nafte je prešla 112 dolara po barelu. Razlika je od 93 dolara do 112 dolara za samo 15 dana. Razumete li o kakvim skokovima govorimo. To su enormni skokovi, i biće posledica po nas. Mi smo danas formirali devet ili deset timova. Jedan će pratiti situaciju sa naftom i naftnim derivatima. Još jedan tim formiran je i za gas. Cena gasa je danas otišla u nebesa, i to upravo zbog toga što je Nemačka počela da kupuje hitno velike količine - rekao je predsednik.
Vučić dodaje da je cena gasa danas bila 2.300 dolara na 1000 kubnih metara, i da su to besmislene cene za svaku zemlju, a ne samo za Srbiju.
- Mi danas imamo 123.6 miliona kubnih metara gasa u našem delu Banatskog dvora. Utiskivali smo višak gasa po niskim cenama, samo da bismo obezbedili da ga imamo. Nisu u pitanju samo domaćinstva, već i naše fabrike i privreda. Formirali smo ta dva veoma važna tima. Formirali smo poseban tim za žitarice, i drugi za svu ostalu hranu i potrebštine - rekao je predsednik.
Vučić je potom kazao i da je posebno zabrinjavajuća strahovita cena uglja, za koju će biti formiran poseban tim.
- Posebno ćemo se baviti ugljem i uvozom naftnih derivata. Danas smo naručili 30.000 tona mazuta od Azerbejdžana, kako bismo obezbedili rad termoelektrana. Sve to naravno moramo da platimo. Što se nafte tiče, preduzeli smo mere, pričali smo sa rukovodstvom NIS-a. E sada tu postoji problem, pošto je većinski vlasnik NIS-a Gazprom. Za sada sankcije ruskom energetskom sektoru nisu najoštrije, ali se situacija menja iz časa u čas - kaže on.
Predsednik je rekao da imamo više od 2 meseca u našim rezervama, pa čak i da ne dobijemo nijedan litar nafte možemo da funkcionišemo.
- Nema nikakve potrebe za panikom i strahom, zato što smo se dobro i bolje nego mnogi drugi pripremili za sve. I narednih meseci ćemo se pripremiti da do čepa napunimo skladišta, što će nas koštati oko 115 miliona evra.
Preporučujemo
NOVI TALAS EKOLOŠKE ODGOVORNOSTI: Da li i građani menjaju stare navike
11. 02. 2026. u 20:26
VELIKI REZ U KOMPANIJI ,,HEINEKEN“: 6.000 radnika ostaje bez posla
11. 02. 2026. u 17:39
MAGNETI NA FRIŽIDERU MOGU BITI OPASNI: Evo kako udaraju na kućni budžet
11. 02. 2026. u 16:18
HRVATSKA SVOJE KORENE TRAŽI U NAJDUBLjEM MRAKU: Kontroverzni praznik u susedstvu - "Stepinčevo" između verskog kulta i političkog tereta
JOŠ se nije stišala bura oko ustaškog pira na dočeku rukometaša, obeleženog Tompsonovim pesmama koje glorifikuju NDH, a iz Zagreba stižu nove provokacije koje bude aveti prošlosti.
11. 02. 2026. u 20:13
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)