CENA STRUJE U EVROPI PREŠLA 600 EVRA PO MEGAVAT-SATU: Stručnjak objasnio šta nas čeka - moguć skok i na 1000 evra
CENA električne energije na tržištima u kontinentalnoj Evropi danas je prvi put prešla 600 evra po megavat-satu, izjavio je direktor Srpske berze struje Miloš Mladenović, navodeći da na to najviše utiču izuzetno visoka cena gasa i loša hidrološka situacija na čitavom kontinentu.
- Referentnu cenu na tržištu određuje cena najskuplje proizvodnje, a trenutno su to gasne elektrane. Čuli smo da cena gasa takođe skače i trenutno iznosi oko 250 evra po megavat-satu, što se preslikava na proizvodnju struje iz gasnih elektrana u vidu cene više od 500 evra po megavat-satu - rekao je Mladenović.
Mladenović je napomenuo kako cenu struje određuje i visina ugljenične takse koja je, zbog ponovnog aktiviranja termoelektrana u Evropi, povećana na 90 evra po megavat-satu, sa prethodnih 70 evra.
Naglasio je da je dobro što je Srbija deo panevropskog tržišta električne energije, pa nam je ona dostupna, napomenuvši da je najskuplja energija ona koje nema.
Mladenović je rekao da su u našem regionu tradicionalni prodavci električne energije Bugarska i Rumunija, koje imaju nuklearne i termo kapacitete.
Na pitanje da li se mogu ostvariti prognoze da cena struje na fjučers tržištima dostigne visinu od 1.000 evra po megavat-satu, Mladenović je odgovorio da bi to moglo da se desi zbog problema sa nuklearkama u Francuskoj.
- Problemi sa nuklearnim elektranama zaista utiču na ovoliki nivo cena u ostatku Evrope, tako da za poslednji kvartal ove i prvi kvartal naredne godine za naš region imamo prognoze na oko 650 evra, a za 2023. godinu na nivou od oko 580 evra. U Francuskoj ide i do nivoa od 1.000 evra, zbog pomeranja remonta nuklearnih elektrana i potencijalnih nestašica povezanih sa tim - objasnio je Mladenović.
O tome kako bi takva kretanja na tržištu mogla da utiču na cenu za krajnje potrošače u Srbiji, on je odgovorio da to zavisi od države.
- Cena za krajnje kupce je trenutno subvencionisana od države i kod nas i u regionu, jer je jasno da po ovim tržišnim cenama struja ne bi mogla da bude pristupačna potrošačima, tako da na cenu struje za stanovništvo i privredu utiče politika države i proizvodnog portfelja proizvođača, odnosno koliko su oni spremni da iz sopstvene proizvodnje pokriju potrebe kupaca za električnom energijom - kazao je Mladenović.
BONUS GALERIJA: Černobilj - nekad i sad
BONUS VIDEO: KAKO JE NASTAO KOLOS NA DUNAVU - Pre 58 godina počela izgradnja hidroelektrane "Đerdap"
Preporučujemo
PRAVO IME MU NIJE BILO DRAGAN: Evo šta je pisalo u ličnoj karti legendarnog glumca
22. 08. 2022. u 09:47
TAJNA SEVERNOG TOKA: Koja je njegova uloga i može li se bez njega pregurati zima
22. 08. 2022. u 16:53
KAKO JE RUSKA RAKETA "PREVARILA" NATO U UKRAJINI? Misteriozno nestajala sa radara, general Popov otkrio o čemu je reč
RUSKA raketa koja je misteriozno nestajala sa NATO radara tokom ovonedeljnog napada na Kijev je „modernizovana raketa H-101“, otkriva za Sputnjik zaslužni vojni pilot, general-major ruske armije Vladimir Popov. Prema njegovim rečima, raketa je prevarila NATO jer može privremeno da nestane sa radara.
15. 11. 2024. u 23:36
"TO BI DOVELO DO POČETKA TREĆEG SVETSKOG RATA" Fico dao reč: Do kraja ću se boriti da Ukrajina ne bude član NATO-a
SLOVAČKI premijer Robert Fico će se do kraja odupirati ulasku Ukrajine u NATO, rekao je u intervjuu za kineski CGTN.
15. 11. 2024. u 19:38
ĐURĐIC I ĐURĐEVDAN: Isti svetac, dve ikone i dva praznika - u čemu su sličnosti i razlike?
SVETOG Georgija ili svetog Đorđa/Đurađa - kako u narodu zovu ovog sveca, pravoslavni Srbi slave dva puta u godini.
16. 11. 2024. u 08:25
Komentari (0)