ITALIJANI SIGURNI KUPCI: Rod pšenice bio 3.113.085 tona, a zrno boljeg kvaliteta nego ranije
SRBIJA će u ovoj ekonomskoj godini imati za izvoz oko milion tona pšenice. Trenutno mesečno prodamo u inostranstvo oko 80.000 tona ovog hlebnog zrna.
Najveće količine odlaze u Italiju i Rumuniju, u luku Konstanca. Deo izvoza je namenjen Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
Zvanični podaci pokazuju da je ovogodišnji rod pšenice bio 3.113.085 tona. Po hektaru, prosečan rod je oko 4,9 tona. I dok izvoz ove robe sada nesmetano ide, mlinari traže isplatu razlike između tržišne i uredbom ograničene cene isporučenih malih pakovanja brašna.
Kako nam je rekao Zdravko Šajatović, direktor Udruženja mlinara "Žitounije", poslednja četiri meseca skočio je izvoz brašna za 20 procenata, u odnosu na prethodni period.
- Glavni razlog povećanog izvoza brašna jeste jeftinija struja i manji troškovi proizvodnje - kazao je Šajatović.
- Struja u Severnoj Makedoniji je, recimo, četiri puta skuplja nego naša. Pa njihovi mlinari sve manje melju. Više im se ne isplati, jer je veća cena koštanja nego kod nas.
Zbog toga je sada povećana kupovina brašna u Severnoj Makedoniji. Nemamo još zvanične podatke, ali smo čuli da je bolji izvoz i u Italiju, Hrvatsku i Mađarsku. Za to čekamo zvanične podatke od carine.
Kada je reč o razlici cene, koju država treba mlinarima da nadoknadi, kako nam je ispričao Šajatović, oni nisu ti koji treba da snose teret socijalne politike države.
Država treba da isplati za četiri meseca, nešto kroz pšenicu, ali i u novcu.
- Mlinovi su ispunjavali obavezu snabdevanja građana malim pakovanjima brašna, u skladu sa uredbom, čime su dali svoj puni doprinos stabilnom snabdevanjeu - rekao je Šajatović.
- I ova grana proizvodnje opterećena je sve većim troškovima poslovanja. Cena pšenice je u poslednja dva meseca porasla za oko četiri dinara po kilogramu, a tu je i energija, paprina ambalaža, radna snaga. Naročito je problem kamata, koje po revolving kreditima već iznose sedam do osam odsto godišnje.
Prema rečima Šajatovića, kvalitet ovogodišnjeg zrna nešto je bolji nego ranije, i u pogledu hektolitara, ali i proteina. Italijani uzimaju isto naše brašno, recimo, pa ga mešaju sa poboljšivačima. Ali njihovu testeninu prave od najkvalitetnije durum pšenice, koja se ne proizvodi kod nas. Čak i naši proizvođači uvoze italijansko brašno za pravljenje testenina.
KOLIKO SMO DOSAD IZVEZLI
OD ovogodišnjeg roda do sada smo izvezli više od 321 hiljade tona pšenice. Brašna od pšenice, u ovom periodu, prodali smo 50.538 tona. Podaci pokazuju da je od roda 2022. u Italiju izvezeno 93.336, Konstancu - 55.314, u južnu srpsku pokrajinu 44.590, a u Severnu Makedoniju oko 40.000 tona. Pšenica iz Srbije završila je i u Albaniji, Crnoj Gori, Austriji, Nemačkoj...
Preporučujemo
NAKON NOVIH ESKALACIJA: Cena pšenice raste, povećan rizik po izvoz žitarica
11. 10. 2022. u 16:05
EGIPAT TRAŽI PŠENICU IZ SRBIJE: Odlična prilika za naše proizvođače i izvoznike
27. 07. 2022. u 12:33
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)