I MENICE BEZ PAPIRA: NBS od sledeće godine uvodi novu elektronsku uslugu
TAČNO do linije, nikako preko nje, čitkim slovima i sve da stane. Ovo uputstvo bankarskog službenika građani, ali i privreda, koji se zadužuju u svojoj banci, izgleda neće više slušati.
Foto PKS
Najverovatnije već za nekoliko meseci trebalo bi da zaživi nova elektronska usluga - digitalna menica.
Na zahtev privrede Narodna banka Srbije uveliko radi na ovom rešenju. U praksi, svi zajmovi i krediti ubuduće će zaista moći da se završe bez odlaska u banku.
- Digitalne menice su nešto za šta se Savet stranih investitora već dugo zalaže - objašnjava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor saveta stranih investitora. - U poslu digitalizacije ne sme ništa da ostane nedovršeno. Puno toga je Narodna banka uradila, QR kod i instant plaćanje. Sa stanovišta privrede to je odlično. Sve možete da završite onlajn, ali na kraju, ipak, morate da ustanete, obučete se i odete u banku. Smatrali smo da je vreme da se ide i dalje u reformama, jer postoji i spisak i registar menica. Naišli smo na razumevanje NBS. To je složen postupak, a insistirali smo da važi i za privredu i građane.
U NBS su nam potvrdili da se uvođenje elektronske menice očekuje u prvoj polovini 2023. Kako kažu, koristiće se uporedo sa papirnim, a doprineće efikasnosti i brzini poslovanja, ali i uštedi.
- Narodna banka Srbije se u ovom trenutku nalazi u završnoj fazi razvoja celokupnog informatičkog rešenja, pri čemu uporedo radi i sa svim bankama na prilagođavanju njihovih IKT sistema kako bi sve u potpunosti bile spremne za uvođenje elektronske menice u prvoj polovini 2023. - kažu u NBS. - Time će se stvoriti uslovi za dodatne uštede pre svega privredi, a zatim i građanima, s obzirom na značaj koji menica kao posebna vrsta hartija od vrednosti ima.
Kada se radi o samom rešenju, elektronske menice će sadržati sve one podatke koji su propisani Zakonom o menici i koji se sada koriste u praksi. Naime, korisnici će moći da ih u okviru svog naloga u posebnoj korisničkoj aplikaciji koju NBS razvija, kreiraju i popunjavaju. Moći će da ih registruju, prenose poveriocima i naplaćuju.
VIŠE OD SEDAM MILIONA
TRENUTNO je u centralnoj banci Srbije registrovano više od sedam miliona menica, pa će, smatraju, uvođenje elektronske menice doprineti efikasnosti. Kako kažu, na osnovu rešenja NBS, uvedena je mogućnost video-identifikacije i zaključivanja ugovora o finansijskim uslugama u elektronskom obliku i za one građane koji nemaju kvalifikovani elektronski potpis.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
PREVARA U TOKU: Upozorenje Narodne banke Srbije za građane koji imaju Dina kartice
22. 11. 2022. u 17:08
SKOK ZA 369 MILIONA: NBS objavila da su bruto devizne rezerve oko 16,9 milijardi evra
15. 11. 2022. u 06:20
RUSKI VOJNI STRUČNjAK: Jedan udar "orešnika" i "sarmata" može da uništi čitav NATO u Evropi
KOMBINOVANO lansiranje raketnih sistema „sarmat“ i „orešnik“ sposobno je da neutrališe celu vojnu infrastrukturu Severnoatlantske alijanse u Evropi, rekao je za ruske medije Aleksandar Stepanov, vojni stručnjak Instituta za pravo i nacionalnu bezbednost Ruske predsedničke akademije za nacionalnu ekonomiju i javnu upravu (RANHEGA).
13. 05. 2026. u 12:29
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
"NE MOŽEMO DA POBEDIMO, PREJAKI SU!" Putinov čovek iznenadio izjavom na ruskoj državnoj televiziji
POZNATI ruski reditelj i propagandista Karen Šahnazarov rekao je da Rusija ne može da pobedi Ukrajinu, da je protivnik prejak i da je u interesu Rusije da što pre okonča rat.
11. 05. 2026. u 19:09
Komentari (0)