ON JE SADA NAJBOGATIJI ČOVEK NA SVETU: Korporativni "pljačkaš" i gospodar luksuza - Putinu se lično zahvaljivao, Federer ga razbio (FOTO)
BERNAR Arno, izvršni direktor lanca luksuzne robe LVMH, novi je najbogatiji čovek na svetu, prema Forbsu i Blumbergu.
Na prvom mestu zamenio je američkog multimilijardera Ilona Maska nakon što je naglo pala vrednost njegovih akcija u kompaniji za električne automobile Tesla.
Mask je izvršni direktor i najveći akcionar u Tesli, sa prijavljenim udelom od oko 14 odsto, a u oktobru ove godine završio je preuzimanje društvene mreže Tviter u vrednosti od 44 milijarde dolara. Prema Forbsu, Mask sada vredi oko 178 milijardi dolara, dok je Bernar Arno zaslužan za neto vrednost od 188 milijardi dolara.
Maskovo preuzimanje Tvitera završeno je tek nakon višemesečnih pravnih prepirki, koje neki navode kao glavni uzrok pada cene Teslinih akcija.
Ko je Bernar Arno?
Ko je Bernar Arno, francuski milijarder koji je poslednjih nedelju dana menjao pozicije sa Maskom kao najbogatiji čovek na svetu?
Ovaj biznismen rođen je 1949. godine u Rubeu, gradu na severu Francuske, gde je njegov otac bio vlasnik građevinske firme Fere-Savinel. Arnoova majka, koja je bila "fascinirana Diorom", starala se da njen sin ide na časove klavira.
Najpoznatiji je kao predsednik i izvršni direktor francuskog konglomerata LVMH Moet Henesi - Luj Viton, najveće kompanije za luksuznu robu na svetu. Okuplja oko sedamdeset različitih brendova.
U okviru ovog konglomerata su modna imena Fendi, Mark Džejkobs, Kristijan Dior, Živanši, Kenzo Perfjums, Zenit, TAG Hojer, Bulgari, vinarije Dom Perinjon...
Arno je diplomirao inženjerstvo na Politehničkoj školi u Parizu. Godine 1971. preuzeo je kontrolu nad očevom građevinskom kompanijom Fere-Savinel. Osam godina kasnije, promenio je ime kompanije u Ferinel Inc. i pomerio fokus na nekretnine.
Otpustio 9.000 radnika
Inače, to su bile godine kada je posetio SAD, gde je shvatio moć koju luksuzni brend može da ima. Pitao je jednog njujorškog taksistu šta zna o Francuskoj.
- Nije mogao da imenuje predsednika, ali je znao za Dior - često prepričava Arno.
Godine 1984. preuzeo je Buso Sen-Frer. Reč je o propalom tekstilnom i maloprodajnom konglomeratu u vlasništvu Kristijana Diora, za koji je francuska vlada tražila kupca. Sa 15 miliona dolara porodičnog novca i 65 miliona dolara od investicione firme Lazar Frer, Arno je osnovao holding kompaniju Agaš Finansier i kupio bankrotirani Buso.
Nakon što je kupio firmo, Arno je za dve godine otpustio devet hiljada radnika, čime je dobio nadimak Terminator. Prodao je skoro svu imovinu kompanije, zadržavši samo brend Kristijan Dior i robnu kuću Le Bon Marš. Do 1987. godine kompanija je ponovo bila profitabilna, ostvarivši profit od 112 miliona dolara.
Kada su vladini zvaničnici rekli da je obećao da će sačuvati radna mesta i imovinu, Arno je tvrdio da je njegovo jedino obećanje da će kompaniju učiniti profitabilnom.
U to vreme je dobio ideju o stvaranju grupe luksuznih brendova. Zašto LVMH? LVMH su osnovali Alan Ševalije, direktor Moet Henesija, i Henri Rasamije, predsednik odbora Luj Vitona.
Rasamije je bio taj koji je pozvao Arnoa da uloži novac u LVHM kako bi ojačao svoju poziciju protiv Ševalijea. Naime, od spajanja ovih kompanija stalno je dolazilo do sukoba između direktora.
Kada je Rasamije shvatio da njegov saveznik ima sopstvene ambicije, bilo je prekasno. Arno je prvi put dao 1,5 milijardi dolara u julu 1988. za osnivanje holding kompanije sa Ginisom, koja je držala 24 odsto akcija LVMH-a. Kao odgovor na glasine da grupa Luj Viton kupuje akcije LVMH-a, Arno je potrošio 600 miliona dolara i kupio još 13,5 odsto akcija LVMH-a, što ga čini najvećim akcionarom.
LVMH je stvoren pod pretpostavkom da će konglomerat biti prevelik da bi ga preuzeo autsajder, međutim, ta pretpostavka nije podrazumevala interno preuzimanje, što je Arno iskoristio.
Ševalije je ubrzo podneo ostavku, a sudska bitka sa Rasamijeom trajala je 18 meseci. Sudovi su presudili u Arnoovu korist i on je izašao kao pobednik iz "jedne od najžešćih bitaka u francuskoj modi", kako su je tada predstavili mediji.
Kritičari su Arnoa ranije proglasili "vukom u kašmiru", odnosno čovekom koji je 1980-ih uneo anglosaksonsku nemilosrdnost u otmeni svet francuskog biznisa. Kritikovali su ga da je korporativni pljačkaš koji ruši vekovnu tradiciju.
Kupio i Tifani
Zatim je očistio sve najviše rukovodioce Vitona. Otprilike u to vreme počeo je da okuplja svoj konglomerat u ono što je nazvao "supermarket luksuzne robe". Tako je ubrzo kupio kompaniju Gerlen, a potom okupio i brendove Mark Džejkobs, DKNI, La Samariten, Bulgari...
Deset godina nakon što je Arno preuzeo konglomerat, vrednost LVMH-a je porasla petnaest puta, a prodaja i profit petostruko. Pod njegovim vođstvom, LVMH je posedovao ili imao udeo u pet od deset najvrednijih brendova u industriji luksuza do 2011. godine, prema studiji Milvard Brauna.
Do januara 2018. Arno je doveo kompaniju do rekordne prodaje od 42,6 milijardi evra u 2017, što je povećanje od 13 odsto u odnosu na isti period prošle godine. U istoj godini neto profit je povećan za 29 odsto.
Arno je dodatno učvrstio svoju reputaciju kada je najavio najveći posao u istoriji luksuznog sektora 2019. Bila je to kupovina američke juvelirnice Tifani & Kompani vredna 16,2 milijarde dolara.
Očekivalo se da će posao biti zaključen do juna 2020. godine, ali mu je planove pokvarila globalna pandemija. LVMH je naknadno izdao saopštenje u septembru 2020. u kojem se navodi da preuzimanje neće biti nastavljeno i da je posao "nevažeći zbog Tifanijevog upravljanja poslovanjem tokom pandemije covid-19". Dogovor je ipak postignut i krajem oktobra 2020. Arno je postao vlasnik i Tifanija.
Troši na oglašavanje, vodi računa o svim proizvodnim procesima
Kako piše Investopedia, genijalnost Arnoovog procesa je u tome što je sam proizvodni proces izuzetno strog.
- Brendovi neverovatnog kvaliteta zahtevaju neverovatno visoku produktivnost, tako da se svaki pokret, svaki korak svakog procesa pomno planira uz najsavremeniju i kompletnu inženjersku tehnologiju.
- Dok je raskošno trošio na oglašavanje, Arno je rigorozno kontrolisao troškove iskorišćavajući svaku moguću sinergiju širom grupe: Kenzo je proizveo Kristijan Lakroa; Živanši je proizveo Kenzo parfem, a Gerlen prvi Viton parfem - navodi se.
- Arno nikada nije oklevao da otpušta kreativne direktore koji nisu davali rezultate. Od svojih ranih dana u Dioru, često je menjao kreativne direktore, angažujući one čiji su talenti bili neobični, a zatim ih postavljao na različita mesta kroz svoje brendove kako bi mu pomogli da identifikuje mogućnosti za povećanje profita – bez obzira na to koliko su bili nepopularni - dodaje se.
"Pao sam u klaviru, pao sam u tenisu"
Sam je za Fajnenšel tajms rekao da je uvek voleo da bude broj jedan.
- Nisam uspeo u klaviru, nisam uspeo u tenisu. Smatram da je uspeh doći do tačke kada su svi moji timovi broj jedan na svetu. Još smo mali. Tek smo na početku. Ovo je jako zabavno. Mi smo broj jedan, ali možemo ići dalje - rekao je on.
Arno ne beleži samo uspehe. Poznato je da je izgubio "rat torbica" 2001. godine, kada je njegov francuski rival Fransoa Pino preuzeo kontrolu nad Gučijem, italijanskom modnom kućom koju je LVMH želeo da preuzme.
Arno je negirao bilo kakvu ljutnju zbog ovog neobičnog poraza. Zanimljivost: kada je porodica Pino donirala 100 miliona evra za restauraciju katedrale Notr Dam nakon požara 2019. godine, porodica Arno donirala je 200 miliona evra.
Tražio je belgijsko državljanstvo
Inače, 2013. godine otkriveno je da Arno planira da podnese zahtev za belgijsko državljanstvo i da razmišlja da se preseli u Belgiju. Rekao je da je pogrešno citiran i da nikada nije nameravao da napusti Francusku:
- U više navrata sam govorio da ću ostati stanovnik Francuske i da ću nastaviti da plaćam porez... Danas sam odlučio da otklonim svaku nejasnoću. Povlačim svoj zahtev za belgijsko državljanstvo. Zahtev za belgijsko državljanstvo je bio da bolje zaštitim temelje sa ciljem da obezbedim kontinuitet i integritet LVMH grupe - rekao je on.
Bilo je to u periodu kada je Francusku vodio socijalistički predsednik Fransoa Oland. Za vreme drugog socijalističkog predsednika, Arno se preselio u SAD, gde je preneo posao. Bilo je to za vreme Fransoa Miterana ranih 1980-ih. Želeo je da izbegne neprijateljsko poslovno okruženje i porez na bogatstvo.
Što se tiče njegovog trenutnog političkog opredeljenja, Arno je u drugom krugu francuskih predsedničkih izbora 2017. podržao Emanuela Makrona.
Lično zahvalio Putinu na umetničkom delu
Zanimljiva je činjenica da je Arno lično otišao u Moskvu 2016. da zahvali ruskom predsedniku Vladimiru Putinu što je umetnine pozajmio pariskom muzeju. Kako je pisao Blumberg, radilo se o 130 remek-dela Monea, Matisa, Pikasa, Gogena i Sezana.
I sam je poznat po svojoj umetničkoj kolekciji. Uključuje dela Pikasa, Iva Klajna, Henrija Mura i Endija Vorhola. Takođe redovno igra tenis. Poznata je i priča o tome kako su mu deca poklonila teniski meč protiv Rodžera Federera za rođendan. Arno je navodno osvojio jedan bod.
- Očigledno da sam izgubio 6:0, ali sam osvojio bod. Ove godine moj cilj je da osvojim dva boda protiv Rodžera Federera - rekao je on novinaru Fajnenšel tajmsa pre tri godine.
Što se tiče njegovog porodičnog života, 1973. godine se oženio En Devavrin, sa kojom ima dvoje dece, Delfinu i Antoana. Razdvojili su se 1990. Sledeće godine se oženio Helen Mersije, kanadskom koncertnom pijanistkinjom, sa kojom ima troje dece – Aleksandra, Frederika i Žana.
Sva njegova deca imaju zvanične uloge u brendovima koje kontroliše Arno.
(Indeks)
Preporučujemo
MRSITE, A NISTE NI ZNALI: Ovaj napitak se nikako ne preporučuje u toku posta
14. 12. 2022. u 14:23
KINA SNAŽNO KREĆE U 2023. GODINU: Veliki plan Pekinga odgovor na poteze Vašingtona
13. 12. 2022. u 21:38
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (2)