DO DOZVOLE DVA MESECA: Ove godine filijale NSZ izdale su 33.839 odobrenja stranim radnicima
OD stranih radnika zavise hiljade poslodavaca u Srbiji. Traže se zanatlije, vozači, kelneri, ali i programeri i inženjeri.

Foto Z. Knežević
Procedura, međutim, nije jendostavna, niti brza, pa ko zna da će mu posao zavisiti od zaposlenog sa stranim državanstvom - u proceduru bi morao da krene bar dva meseca ranije. Prema poslednjim podacima, do 21. decembra, nadležne filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, izdale su 33.839 dozvola za rad inostranim državljanima.
Podaci otkrivaju i da srpskim poslodavcima očigledno nedostaje muška radna snaga, jer je u tom broju tek 5.658 žena. Najviše radnih dozvola je izdato državljanima Kine, Ruske Federacije, Turske, Indije, Kube, Severne Makedonije i Ukrajine.
- Skoro su svi sektori u problemu sa radnom snagom - objašnjava Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca. - Najteže je u građevinarstvu. Ne nedostaju samo zidari, već i keramičari, vodoinstalateri, parketari.... Nema vozača, ni autobusa, niti kamiona. Postoji potreba i za informatičarima, jer je tu problem što nas obrazovni sistem ne uspeva da prati potrebe privrede. Traže se određeni programeri, ali naši fakulteti nemaju taj smer. U tom sektoru trenutno najviše dolaze ljudi iz Rusije. Traže se sezonski radnici, ali za njih se ne izdaju radne dozvole. Oni dolaze iz okolnih zemalja, oni kojima ne trebaju vize. Upošljavaju se prema odredbama Zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima.

Foto Z. Knežević
Problem sa manjkom radne snage našim poslodavcima je istrgnuo argument da uvek ima nekog ko će raditi pod bilo kakvim uslovima. Sada naći zamenu nije nimalo lako, pa je važno sačuvati pouzdanog zaposlenog.
- Veliki je deficit pre svega zanatske radne snage, ali nedostaju radnici u svim oblastima - kaže Miloš Turinski, iz jedne od najvećih platformi za oglašavanje poslova. - Sada su svi primorani da se bore za kadrove. Važni su uslovi koje nude, radno vreme, plate. Moraju da cene svakog zaposlenog.
TROŠKOVI 300 EVRA
OBEZBEĐIVANjE radne dozvole za strance košta, ugrubo, oko 300 evra. Plaća se taksa MUP-u i NSZ. Stranac mora da prijavi boravak i prođe bezbednosne provere. Na samom početku porcedure neophodna je potvrda NSZ da radnika tog zvanja nema na njihovoj evidenciji nezaposlenih.
"OPEN BALKAN"
"OPEN Balkan" predviđa jedinstveno tržište rada za Srbiju, Severnu Makedoniju i Albaniju. Ono još nije zaživelo, jer dokument nije ratifikovao parlament Severne Makedonije. Kada se uspostavi, moći će delimičnmo da ublaži nedostatke radne snage, ali ne u svim delatnostima. Očekuje se lakši priliv sezonaca u Srbiju i eventualno ugostitelja i radnika u turizmu u Albaniju.
Preporučujemo

SAJAM ZAPOŠLjAVANjA NA PALILULI: U ponudi više od 962 slobodna radna mesta
13. 12. 2022. u 18:03

POSAO ZA 2.863 NASTAVNIKA: Počinje šesta faza zapošljavanja u prosveti
13. 12. 2022. u 19:19

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (1)