"STRAH OD GLOBALNE RECESIJE": Svetske centralne banke pokupovale velike količine zlata
PROTEKLA godina bila je rekordna kada je reč o državnoj kupovini dragocenih metala, a potražnja za polugama bila je na vrhuncu. Rusija je bila na četvrtom mestu po rezervama. Centralna banka iz aktiva istiskuje valute neprijateljskih zemalja, stavljajući ulog na zlato i juan.

Foto AP
Velika kupovina
Centralne banke su tokom 2022. godine nabavile 1.136 tona dragocenih metala, u vrednosti od 70 milijardi dolara. To je rekord još od 1967. godine.
Godišnja državna potražnja, kao i potražnja maloprodajnih investitora, povećala se za 18 procenata i dostigla 4.741 tonu, navodi se u izveštaju Svetskog saveta za zlato (WGC). Situacija je okarakterisana kao „vanredna“.
Osiguravanje od rizika
Tokom devedesetih godina prošlog veka i prve decenije 21. veka centralne banke, posebno one u Zapadnoj Evropi, nisu mnogo žalile za dragocenim metalima: prodavale su stotine tona godišnje. Ipak, posle globalne finansijske krize 2008. i 2009. godine regulatori su promenili politiku, pre svega da bi se maksimalno otarasili konkretnih valuta i obveznica i da ne bi zavisili od njihovih eminenata.
Najviše zlata kupuju Turska, Kina, Rusija, Indija, Egipat i Katar, pri čemu ne otkrivaju svi tačne podatke o tome.
Ogla Veternikova, potpredsednica analitičke kompanije „Borsel“ ističe da su međunarodni odnosi danas mnogo teže predvidivi u poređenju s proteklih nekoliko decenija, dok stručnjak Odeljenja za strateška istraživanja „Total riserč“ Nikolaj Vavilov navodi da vlade, očigledno, očekuju ozbiljne probleme u novonastalom ekonomskom modelu i pripremaju se za potrese.
„Ruski scenario“
Sadašnje geopolitičko zaoštravanje samo je podgrejalo zlatnu groznicu. I to je razumljivo: Zapad je zamrzao rezerve Rusije u vrednosti od gotovo 300 milijardi dolara.
Direktorka Centralne banke Rusije Elvira Nabijulina je nekoliko puta saopštila da Moskva namerava da se sudi za aktive.
- Većina zemalja izgubila je poverenje u američki dolar: tamo su shvatili da, ako budu išli protiv volje Vašingtona, mogu da ostanu bez imovine. Strah od globalne recesije, koji ubrzava odustajanje od uobičajene svetske rezervne valute, kao i prelazak na ekonomski kolosek višeoplarnog sveta, podstiču regulatore da povećavaju zalihe jedinog čvrstog ekvavilenta novcu - navodi Vavilov.
Razumna diversifikacija
Potisnuvši Indiju, Rusija je izašla na četvrto mesto u svetu po zlatnim rezervama – 582 milijarde dolara. Te rezerve bi bile i veće, ali sankcije blokiraju upravljanje znatnim delom aktiva.
Centralna banka Rusije, u suštini, može da operiše samo juanom i zlatom. Zbog toga se oko 20 procenata zlatnih rezervi fizički čuva u formi dragocenog metala.
Aktivi u valutama neprijateljskih zemalja (dolar, evro, funta), naprotiv, suštinski su smanjeni. Tako deluju i druge centralne banke.
- Udeo američke valute u svetskoj trgovini će se smanjivati za pet do sedam procenata godišnje. Rezerve u dolarima smanjuju se postepeno, ne privlačeći pažnju, jer SAD mogu u bilo kom trenutku da se umešaju - navodi finansijski analitičar Vladislav Antonov.
Nestašica poluga
Dalje prikupljanje poluga u ruskim zlatnim rezervama je za sada neisplativo. Poslednji put je Centralna banka Rusije kupovala poluge u martu i aprilu prošle godine, u krajnje nestabilnoj situaciji. Pritom, zlato je nabavljano od domaćih proizvođača koji su se našli pod sankcijama.
- Glavna svetska tržišta dragocenih metala su Londonska i Njujorška berza. Od leta su zemlje G7 zabranile ruski uvoz. Da, Zapad neće blokirati poluge, ali kome ih potom prodavati? Imamo deficitarni budžet, a Ministarstvo finansija i Centralna banka imaju gde da potroše novac - objašnjava Antonov.
Zamenik predsednika Centralne banke Rusije Aleksej Zabotkin je još u oktobru prošle godine govorio da višak zlata u rezervama može da izazove rast novčane mase, što će podstaći inflaciju koja je na meti regulatora.
Prema poslednjim prognozama Banke Rusije, inflacija će u 2023. godini biti smanjena na pet do sedam procenata, a ciljni pokazatelj od četiri procenta dostići će već sledeće godine.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: TRAGEDIJA „BEZBIJEVIH BEBA“: Sećanje na fudbalere Mančester Junajteda koji su stradali pre 65 godina
Preporučujemo

ZLATO ZA DECENIJU UDVOSTRUČILO CENU: Stručnjaci savetuju - ulažite u "žuti metal"
03. 02. 2023. u 16:39

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)