U KOFERU SAMO LITAR RAKIJE: Uprava carina o ograničenjima prilikom izlaska i ulaska u zemlju
KO kreće na more, mora preko granice. Ukoliko ne bi da prekrši carinske propise, porodica iz Srbije teško da može da se opskrbi osnovnim potrepštinama u domovini. Ako se baš oni nađu na meti carinske kontrole, većina frižidera će ostati u - domovini.
Uprava carine podseća građane na količine hrane i pića koje mogu da iznesu iz zemlje. Ukratko, turisti iz Kuršumlije, koji su u Pefkohori stigli sa pečenim jagnjetom od 27 kilograma, da su otvarali gepek, ostali bi bez ručka.
Kada je reč o kešu, građani Srbije iznos veći od 10.000 evra moraju da prijave.
- Unos novca u Srbiju je slobodan, ali prenos gotovine u iznosu većem od 10.000 evra, u dinarima ili bilo kojoj drugoj stranoj valuti, mora biti prijavljen - kažu carinici.
- To znači da u slučaju da sa sobom nosite više od 10.000 evra, dužnost vam je da to prijavite kako na ulazu, tako i na izlazu iz zemlje i da prilikom prijave popunite odgovarajući Obrazac. Pomenuti iznos od 10.000 evra se odnosi na svakog pojedinačnog putnika, pa i na maloletnu decu.
Uprava carina isto savetuje i za svaki vredniji predmet koji se nalazi u ličnom prtljagu. Putnici bi trebalo da popune obrazac o privremenom iznosu kako bi po povratku u zemlju mogli da dokažu da su prethodno taj predmet izneli iz zemlje. Kada je reč o mnogo manje vrednim, ali našim turistima zanimljivijim artiklima, hrani i piću, propisane su striktne količine. Putnik može da ponese najviše 50 cigareta ili 25 cigarilosa ili 10 cigara. Može da ih kombinuje u manjim količinama.
- U prtljagu može da se nađe i neko alkoholno piće - kažu carinici.
- I to jedan litar žestokog pića i jedan litar vina. Putnik sa sobom može da unese ili iznese hranu koja mu je potrebna tokom putovanja u razumnoj količini, kao i da ponese nešto fabrički upakovane hrane za koju je očigledno da služi za njegove lične potrebe.
Međutim, treba voditi računa da unos hrane životinjskog porekla podleže posebnim ograničenjima i da njena količina ne sme prelaziti jedan kilogram. Putnik u ličnom prtljagu sme da ponese lekove koji su mu potrebni za ličnu upotrebu ili za ljubimca kog vodi sa sobom, u količini koja je neophodna za uobičajnu terapiju ne dužu od 15 dana.
Međutim, ukoliko koristite lekove koji sadrže psihoaktivne supstance, zvanično mišljenje lekara će vam biti potrebno za sve preko jednog pakovanja koje sadrži 30 pojedinačnih tableta.
Carina na kupljenu robu
PO povratku u zemlju, bez naplate dažbina možete uneti robu koju ste kupili u inostranstvu ukoliko njena vrednost ne prelazi iznos od 100 evra - napominju u Upravi carina. - Ako se, pak, radi o nekoj vrednijoj stvari od navedenog iznosa koju ste kupili za svoje potrebe, a čija vrednost ne prelazi 3.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, takva roba treba da se prijavi. Ona može biti ocarinjena na samom graničnom prelazu u "skraćenom postupku". U tom slučaju, na carinsku osnovicu zaračunava se carina od 10 odsto, a na dobijeni iznos se obračunava PDV od 20 odsto.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)