BIĆE DIZEL JOŠ SKUPLJI: Smanjen uvoz američkog goriva u Evropu diže njegovu cenu
SITUACIJA na evropskom tržištu dizela se komplikuje, zbog pada proizvodnje u američkim rafinerijama i poremećaja u globnoj trgovini, a to će usloviti dalje poskupljenje ovog goriva. Te okolnosti će se odraziti i na cene na srpskim pumpama. Sve što se dešava sa naftom i naftim derivatima na globalnom i evropskom nivou utiče i na naše tržište.
Uvoz derivata iz SAD u Evropu je prepolovljen ovog meseca. Kako prenosi Rojters, sa 11,4 miliona barela, koliko je dizela iz Amerike stiglo na Stari kontinent u januaru, plasman je u februaru pao na 6,65 miliona barela. EU se ranije oslanjala na uvoz derivata iz Rusije, a uvođenje embarga na rusko gorivo lane 5. februara, stvorilo je probleme sa snabdevanjem evropskog tržišta. Te količine se moraju nadoknaditi uvozom iz drugih delova sveta.
Osim teškoća u obezbeđivanju američkog dizela, problem je i sa drugim evropskim dobavljačima na Bliskom istoku i u Aziji. Oni su primorani da zbog napada Huta na brodove izbegavaju Crveno more, pa idu preko Rta dobre nade, što je dovelo do velikih kašnjenja i učinilo tu trgovinu manje profitabilnom.
Cene dizela su u severozapadnoj Evropi stalno rasle tokom februara, prosečno na više od 118 dolara po barelu, u poređenju sa 109 dolara koliko su iznosile prošlog februara.
Tržište nafte i naftnih derivata su dva odvojena tržišta, a okolnosti utiču da cene dizela rastu brže nego crnog zlata.
Na našim pumpama je dizel u poslednjih mesec i po dana poskupeo 12 dinara. Tako se litar ovog goriva 12. januara prodavao po ceni od 194 dinara, a sada je 206 dinara.
Vlada Srbije je produžila važenje Uredbe o ograničenju cene derivata nafte za još šest meseci. Ova mera je doneta u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda građana, a imajući u vidu da je tržište i dalje nestabilno. Inače, cena goriva na našim pumpama se utvrđuje jednom nedeljno po formuli koja se zasniva na poslednjoj ceni po kojoj se trguje naftnim derivatima na referentnoj berzi u Mediteranu, a uključuje i troškove transporta, kao i kurs dolara prema dinaru.
Kapaciteti proizvodnje u američkim rafinerijama su sa skoro 93 odsto na početku godine, pali na 80,6 procenata ovog meseca, što je najniža stopa od decembra 2022. godine. I zalihe naftnih derivata u SAD imaju silazni trend pet nedelja zaredom. Zato manje količine stižu do EU. Na cene goriva na evropskom tržištu utiče i poskupljenje prosečnih marži za preradu dizela i benzina u Evropi, koje su skočile na najviši nivo u januaru.
Kada je u pitanju nafta, kako piše ugledni portal Oilprice, njena cena se tokom većeg dela februara držala iznad 80 dolara po barelu, sa znacima koji upućuju na zaoštravanje na tržištu, jer se nastavlja smanjenje proizvodnje OPEK+ i preusmeravanje tereta sa Crvenog mora i Sueckog kanala.
KANDIDAT ZA RUMUNSKOG PREDSEDNIKA ĐORĐESKU: Ukrajina je izmišljena država, biće podeljena sto posto
KANDIDAT za predsednika Rumunije Kalin Đorđesku izjavio je da je Ukrajina „izmišljena država“ koju će podeliti susedi.
30. 01. 2025. u 13:44
BRITANSKI EKSPERT: Imamo posla sa diletantom – Zelenski ne može da podnese da je kraj
ŠEF ukrajinskog režima Vladimir Zelenski podsvesno ne može da prihvati temu povlačenja ukrajinskih snaga u zoni borbenih dejstava, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris
30. 01. 2025. u 07:58
GLUMICA IZ "SELO GORI" UMRLA OD DROGE: Brat joj se ubrzo udavio u Dunavu
"STRAŠNO mi je teško, moja bol je ogromna i niko je neće izlečiti dok sam živa. Meni je i sin Jovan odmah za Ivanom otišao. Udavio se u Dunavu, bio je mnogo vezan za sestru i nije mogao nikako da je preboli."
31. 01. 2025. u 17:17
Komentari (0)