OD 1. MAJA NA SNAZI PRAVILNIK KOJIM SE PČELARIMA UKIDA PLAĆANJE ODREĐENIH NAMETA: Na preseljenju štede 12.000 po košnici

Г. В.

25. 03. 2024. u 12:04

POLjOPRIVREDNICI koji se bave pčelarstvom, od 1. maja smanjiće troškove za skoro 12.000 dinara po košnici! Usvojen je Pravilnik o uslovima za stavljanje životinja u promet. Prema njemu, pčelari će ubuduće biti oslobođeni plaćanja transportnih uverenja za selidbu pčela i naknade za izdavanje Uverenja o zdravstvenom stanju životinja u unutrašnjem prometu. Takođe, ukida se i dezinfekcija vozila pre selidbe.

ОД 1. МАЈА НА СНАЗИ ПРАВИЛНИК КОЈИМ СЕ ПЧЕЛАРИМА УКИДА ПЛАЋАЊЕ ОДРЕЂЕНИХ НАМЕТА: На пресељењу штеде 12.000 по кошници

Foto Tanjug

Kako kažu u Savezu pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), ova odluka je za njih revolucionarna.

- Posle više od dve godine rada sa poslenicima Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, na rešavanju problematike selidbe pčela, SPOS može da se pohvali da je u saradnji sa njima i uz njihovo veliko razumevanje naše argumentacije, napravljen ogroman zajednički korak napred - navode u Savezu. - Bićemo oslobođeni ne samo proceduralnih i vremenskih, već i značajnih finansijskih obaveza. To će pčelarima doneti u proseku, po jednoj selidbi košnica uštedu od blizu 12.000 dinara.

Proizvođači meda više neće plaćati pisanje transportnog uverenja koje sada košta 345 dinara, kao ni naknadu za izdavanje uverenja o zdravstvenom stanju životinja u unutrašnjem prometu, koja košta najmanje 25 dinara po košnici u svakom smeru selidbe. Neće imati trošak ni za dezinfekciju vozila pre selidbe od teritorijalno nadležne veterinarske stanice, a to trenutno košta od 1.035 do 1.265 dinara zavisno od vozila u jednom pravcu selidbe.

Vrsta subvencija

IZ Saveza pčelarskih organizacija Srbije naglašavaju i da ova ušteda praktično predstavlja još jedan vid subvencije države za pčelare, jer po prosečnom članu SPOS to iznosi dodatnih 164 dinara po košnici članova. Prosečan pčelinjak u SPOS broji 70,6 košnica.

- Cena dezinfekcije prati preporučeni cenovnik veterinarskih usluga Veterinarske komore Srbije, s tim što je ta cena za pčelare uvek veća za 50 odsto, jer se utovar košnica obavlja noću. Noćna tarifa je 50 odsto skuplja, još ako se selite nedeljom, onda je 100 odsto skuplje za rad nedeljom - objašnjavaju u SPOS. - Ako znamo da prosečan pčelinjak ima 70,6 košnica i neka bude da je prosečno udaljen od veterinarske stanice samo 15 kilometara, ukupna ušteda po prosečnom pčelaru po samo jednoj selidbi u oba pravca iznosi najmanje 11.585 dinara, jer smo računali da svih 70 košnica stane na jedan kamion, što je uglavnom nemoguće, te su troškovi i znatno veći.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA SE ZNA KO JE ŠAMPION: Novo zlato za Damira Mikeca