ĐEDOVIĆ: Razgovarali smo sa našim stručnjacima u Parizu o malim nuklearkama
VEĆ su započeti razgovori sa našim stručnjacima u Parizu o izgradnji malih nuklearnih reaktora. Najbitnije je nam je da sada stvorimo znanje kroz obrazovni sistem. Ovo je danas izjavila resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović povodom najave predsednika Aleksandra Vučića o ukidanju moratorijum na proizvodnju nuklearne energije.

Foto Tanjug/AP
- Imamo stručnjake u Institutu „Vinča“ koji su po tom pitanju već razgovarali sa srpskim naučnicima u Parizu – rekla je ministarka. - Pokušavamo da skupimo naše znanje, ali to je dug proces. Pričamo o 2040. ili 2039. godini ako bismo sada počeli da radimo na tome.
Ona je navela da bilo kakav razvoj treba da traje barem šest godina pre izgradnje, kao i da je pitanje finansiranja veoma bitno.
-Zbog toga je predsednik i bio na Samitu nuklearne energije u Briselu, ali i da vidimo kakva je to tehnologija nama potrebna – kazala je ministarka. - Amerikanci napreduju sa jednom tehnologijom, Francuzi sa drugom, Englezi sa trećom.
Moramo, kako dodaje, da razmišljamo o baznoj energiji ukoliko nam je cilj da izađemo iz uglja.
- Gas, kao fosilno gorivo, postaje sve teži za finansiranje u budućnosti – navela je ministarka. - Nuklearne elektrane su neka vrsta zelene energije, jer ne emituje štetne gasove.
Prema njenim rečima, s obzirom da nuklearna energija zahteva skupu tehnologiju, neophodno je učešće države u finansiranju proizvodnje ove vrste energije. Kada je reč o ukidanju moratorijuma, ministarka kaže da to zavisi od tempa razvoja projekta, odnosno od stvaranja neophodnih preduslova za sam projekat.

OVA MAJKA JE POSEBNA: Razlog su njena deca, a evo i zašto (VIDEO)
ONI su Ilija, Jovana i Vasilije Hadži-Purić, polaznici Centra za talente "Nikola Tesla".
10. 09. 2025. u 12:13 >> 20:43

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

UŽAS - DA SE PREVRNE ŽELUDAC: Upali gde proizvode krofne namenjene CG primorju - zatekli su HOROR scene (VIDEO)
Krofne su za mnoge jedna od najpoznatijih i najomiljenijih poslastica na svetu, ali posle gledanja snimka koji nam stiže iz Crne Gore pitanje je kako ćete ubuduće gledati na one kupovne.
13. 09. 2025. u 17:03 >> 17:10
Komentari (0)