SA SKOKOM ONLAJN KUPOVINE RASTE I BROJ PREVARA: Iza sjajne slike preti šarena laža
TREND onlajn kupovine u Srbiji nezaustavljivo raste, ali se povećava i broj neregistrovanih trgovaca i prevara, pa potrošači moraju da budu oprezni.
Prema zvaničnim podacima, u drugom tromesečju ove godine građani naše zemlje su obavili 19,2 miliona kupovina na internetu karticama i elektronskim novcem, što je za 36,1 odsto više u odnosu na isti period lane. Tokom ta tri meseca potrošili su u različitim valutama više od 540 miliona evra za onlajn kupovinu.
Potrošači najviše pazare u domaćim internet prodavnicama, ali i neke strane platforme postaju popularne, jer nude robu po povoljnijim cenama. Iz udruženja potrošača upozoravaju građane da u tim situacijama kupuju na rizik i ne mogu da ostvare svoja prava ukoliko dođe do problema, jer se odredbe Zakona o zaštiti potrošača primenjuju jedino za kupovinu kod registrovanih trgovaca na teritoriji Srbije. Ne mogu da ostvare svoja prava ni ukoliko pazare od prodavaca koji rade na crno u našoj zemlji.
U udruženju "Efektiva" kažu da je u internet trgovini najveći problem upravo kupovina preko društvenih mreža od prodavaca koji nisu registrovani u Agenciji za privredne registre (APR). Kupci su naručili jedan proizvod, a dobili neki drugi, ili u stvarnosti on nije kao na slici, nije odgovarajućeg kvaliteta koji je naveden, kupljenu robu ne mogu da vrate ili zamene, ili ona uopšte nije stigla - ovo su samo neke od teškoća sa kojima se suočavaju građani koji kupuju od prodavaca na crno.
- Dešava se da recimo, naruče patike, ali stigne im drugi model i lošijeg je kvaliteta, ili im isporuče nešto potpuno drugo, što je već u domenu prevare - kaže za "Novosti" Dejan Gavrilović iz ovog udruženja. - Zatim, događa se da kupac dobije ono što je naručio, i to izgleda kao na slici, ali mu ne odgovara broj i ne može da ga vrati ili zameni, jer taj građanin koji se trgovinom bavi na crno, njega ne zanima da to rešava. Zato potrošači treba da vode računa da kupuju od registrovanih trgovaca, jer onda mogu da ostvare svoja prava.
Objašnjavajući kako to da utvrde, on navodi da je na sajtovima registrovanih trgovaca obično naveden PIB i matični broj, a ukoliko nije onda mogu po nazivu firme da provere u APR.
- Kada utvrde da je prodavac registrovan, treba da provere i koliko dugo postoji firma i na sajtu NBS da vide li im je račun u blokadi - precizira Gavrilović. - Dešavalo se da neko ko ima nameru da se bavi prevarom, registruje preduzeće, ošteti određeni broj ljudi i onda zatvori firmu, pa posle otvori drugu. Treba biti oprezan kada je u pitanju firma koja je relativno skoro registrovana i nema pouzdane reference, ali ne mora da znači da je u pitanju prevara. Problem je i u slučaju kada je preduzeće registrovano i dugo postoji, npr. 15 godina, ali mu je račun u blokadi. To znači da kupac neće moći da ostvari svoja prava ako bude problema, jer taj trgovac ne može da mu vrati novac.
ZA VRAĆANjE TREBA I AMBALAŽA
PRILIKOM onlajn kupovine potrošač ima pravo da u roku od 14 dana od kada je primio robu vrati proizvod prodavcu i to bez navođenja razloga, ukoliko mu je trgovac dostavio obrazac za odustanak od kupovine i obaveštenje u vezi svega što se tiče tog prava. Ako trgovac to nije učinio, rok za odustajanje od kupovine je godinu dana. On je uveden zbog nesavesnih trgovaca koji misle da će nedostavljanjem obrasca ili obaveštenja lišiti potrošača njegovog prava i time ostvariti profit. Kada kupac odustaje od kupovine, osim što prodavcu treba da pošalje obrazac ili svojeručno sastavljenu izjavu o odustanku, on mora da vrati i samu robu, neoštećenu, a praksa pokazuje i u originalnoj ambalaži.
Prodavci koji trguju putem interneta, prema Zakonu o elektronskoj trgovini, obavezni su da na vidnom i dostupnom mestu naznače poslovno ime, adresu sedišta, kontakt podatke, matični i PIB broj, kao i detaljne podatke o ceni proizvoda, koji uključuju i troškove dostave i ostale manipulativne troškove. Kada onlajn prodavac poseduje sve te podatke, i ukoliko su tačni smatra se da posluje u skladu sa zakonom. Prilikom kupovine, u toj situaciji, primenjuju se odredbe Zakona o zaštiti potrošača.
Treba imati u vidu i da je poslovanjem onlajn trgovaca na crno oštećena i država zbog neplaćenog poreza, a oni istovremeno predstavljaju i nelojalnu konkurenciju svima koji rade u skladu sa zakonom. Borba sa ovom pojavom je i veliki izazov, jer vrlo lako može da se napravi neki profil na društvenim mrežama i oglasi prodaja robe. Zato državni organi i inspekcije moraju da idu u korak sa vremenom i sa tehnološkim inovacijama, kako se ne bi došlo u situaciju da zakoni postanu neprimenjivi u praksi.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)