OD POREZA NA PRIREĐIVANJE IGARA NA SREĆU U SRBIJI MOŽE DA SE IZGRADI 30 BOLNICA
Direktni javni prihodi od industrije igara na sreću u 2024. godini iznosili oko 320.000.000 evra

AP Photo/Wayne Parry
Industrija igara na sreću je jedna od najbolje regulisanih u zemlji i od nje se slivaju jedne od najvećih uplata javnih Prihoda u budžet Republike Srbije i budžete lokalnih samouprava i fondova, jer plaća namete po osnovu većeg broja poreskih oblika. Osnovni namet koji industrija igara na sreću uplaćuje u budžet Republike Srbije su naknade za odobrenje i priređivanje igara na sreću, a one su značajno porasle za oko 20% na skoro 150.000.000 evra u 2024.
Pored naknada za priređivanje igara na sreću, industrija plaća i poreske namete koji imaju i drugi privredni subjekti u Srbiji: PDV, porezi i doprinosi na zarade, poreski oblici koji se plaćaju prilikom zakupa poslovnog prostora, porez na dobit, porez na prihode od kapitala (dividende), komunalne takse, poreze po odbitku na ino usluge i drugo.
Procena je da su prihodi budžeta po ovim osnovama nešto viši od prihoda po osnovu naknada za priređivanje i odobrenje igara na sreću, te da su direktni javni prihodi od industrije igara na sreću u 2024. godini iznosili oko 320.000.000 evra. Na godišnjem nivou bi od tog novca, recimo, moglo da se izgradi 30 bolnica.
Postoji veliki broj sektora koji zavise od industrije igra na sreću – mediji, industrija hrane i pića, ugostiteljstvo, sektor nekretnina, građevinska industrija, industrija nameštaja, IT, telekomunikacije, osiguranje, bankarstvo, transport i logistika i mnogi drugi, pa industija igara na sreću ima i multiplikativne tj. indirektne efekte na celu privredu Srbije.
Ukupna direktna dodata vrednost industrije igara na sreću privredi Srbije je procenjena na 630.000.000 evra (0,8% BDP-a), a indirektna vrednost – uključujući i kompanije u lancu vrednosti na još oko 500.000.000 evra tako da industrija direktno ili indirektno utiče na kreiranje BDP Srbije od najmanje 1,4%.
Sa indirektnim efektima doprinos industrije igara na sreću javnim prihodima Republike Srbije je oko 540.000.000 evra.
INDUSTRIJA PODRŽAVA 100.000 RADNIH MESTA
Jedna od najbrže rastućih industrija u Srbiji direktno zapošljava gotovo 15.000 radnika i podržava oko 100.000 radnih mesta, imajući u vidu da sarađuje i sa brojnim drugim sektorima. Prema istraživanju Udruženja priređivača igara na sreću, od beting industrije, kada se uzmu u obzir i članovi porodica, direktno i indirektno živi više od 400.000 ljudi, što je ekvivalentno populaciji većeg grada u našoj zemlji!
Beting sektor je i jedan od najvećih oglašivača, imajući u vidu da troškovi kompanija iz ove industrije za oglašavanje putem različitih marketing kanala, sponzorstva klubova i federacija, promocije događaja i manifestacija prevazilaze 50.000.000.
Prosečan godišnji iznos investicija beting kompanija iznosi oko 60.000.000 evra, a osim ulaganja u opremu i razvoj mreže uplatnih mesta, u poslednje vreme sve više investiraju u modernizaciju i nove tehnologije. Domaće kompanije, priređivači igara na sreću, ističu se i po ekspanziji na inostranim tržištima i malo je sektora koji u tome mogu da im pariraju.
MILIONSKA ULAGANjA U RAZVOJ ZAJEDNICE
Kompanije iz ove oblasti na godišnjem nivou izdvajaju i milionske iznose za društveno odgovorne akcije i ulaganje u razvoj zajednice. Podrška je upućena zdravstvenom sistemu, kulturnim ustanovama i manifestacijama, borbi za ekologiju i zdravije okruženje, ekonomskom osnaživanju žrtava porodičnog nasilja, mladim talentima i startapima, humanitarnim organizacijama i pojedincima kojima je to bilo najpotrebnije...

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)