ULAGANJE SE ISPLATI VEĆ POSLE PRVE GODINE: Ovo voće mnogi sade, a zarada je odlična
AKO ste zainteresovani za poljoprivredu i ekološki uzgoj, možda bi trebalo da razmislite o sadnji godži bobica.

Foto AP
Ove sitne, ali nutritivno bogate plodove sve češće nalazimo na jelovnicima onih koji vode računa o zdravoj ishrani, a njihova popularnost u Evropi i svetu neprestano raste.
Porodica Jovanović: Od hobija do ozbiljnog biznisa
Porodica Jovanović iz Srbije već više od deset godina uspešno uzgaja godži bobice. Nemanja Jovanović, agronom po struci, istakao je da se početno ulaganje može isplatiti već u prvoj godini. Njegov otac Ljuba Jovanović prvi se zainteresovao za ove bobice u potrazi za prirodnim načinom da ojača organizam. Nakon ličnog uverenja u njihove benefite, odlučio je da hobi pretvori u ozbiljan posao.
Na imanju kod Niša, porodica Jovanović uzgaja nekoliko sorti godži bobica, uključujući poznatu crvenu godži Ningxia No1 i retku crnu godži. Njihova firma „Godži-Ljuba i sinovi“ predvodi projekat koji podstiče razvoj organske proizvodnje u Srbiji, nudeći podršku budućim uzgajivačima.

Foto Shutterstock
Prvi u Evropi sa crnim godži bobicama
Dok su crvene godži bobice već dobro poznate, crni godži je značajno ređi i nutritivno bogatiji. Porodica Jovanović jedina je u Evropi koja proizvodi sertifikovani sadni materijal za ovu sortu. Njihova ponuda uključuje sadnice, stručne savete i edukaciju za nove plantažere, uz siguran otkup uroda.
Crni godži bobici u zaštićenim uslovima daju izuzetne prinose. Ova sorta ranije sazreva, ima krupnije plodove i veći urod u poređenju sa crvenim godži bobicama.
Koliko košta investicija u godži plantažu?
Investicija u hiljadu sadnica iznosi oko 25.000 evra, dok dodatni troškovi za navodnjavanje, plastenike i ostalu infrastrukturu dostižu oko 20.000 evra. Ukupno, za plantažu od deset hektara, ulaganja iznose približno 45.000 evra.
Očekivani prinosi i zarada Već u prvoj godini, prinos po sadnici može dostići 0,3 kg, što znači oko 15.000 evra prihoda. Tokom druge godine, prinos raste na 1 kg po sadnici, a prihod se povećava na 50.000 evra. U trećoj godini, očekuje se prinos od 5 kg po sadnici i zarada od čak 250.000 evra.
Crne godži bobice su među najskupljima na tržištu, sa cenom između 200 i 250 evra po kilogramu. Njihova nutritivna vrednost je izuzetno visoka, a potražnja na globalnom nivou stalno raste.
Sigurna prodaja i podrška za uzgajivače „Godži-Ljuba i sinovi“ obezbeđuju ugovoreni otkup plodova, stručnu edukaciju i sveobuhvatnu podršku za sadnju i berbu. Budući uzgajivači treba da poseduju registrovano poljoprivredno gazdinstvo, parcelu sa vodom i sunčanim položajem, kao i sredstva za akontaciju sadnica.

Foto Shutterstock
- Organska proizvodnja voća je budućnost - kaže Nemanja Jovanović, dodajući da je uzgoj godži bobica prilika koju vredi razmotriti, posebno za mlade preduzetnike koji žele da uđu u svet poljoprivrede, prenosi eupravozato.
Preporučujemo

KREMASTA POSNA TORTA: Najkremastija poslastica, gotova za samo 20 minuta (VIDEO)
14. 03. 2025. u 11:00

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

KINEZI NAPALI NEMAČKI AVION LASEROM? Berlin potvrdio - brod je naciljao lovca, ambasador hitno pozvan na razgovor
KINESKI ratni brod laserski je ciljao nemački avion iznad Crvenog mora tokom misije EU, tvrdi nemačka vlada. Berlin je ocenio incident kao ozbiljan bezbednosni propust i pozvao kineskog ambasadora na hitan razgovor.
10. 07. 2025. u 12:53
Komentari (0)