PELETARI TRAŽE POMOĆ DRŽAVE: Proizvođači eko-ogreva izložili problem nadležnima
U NAŠOJ zemlji prodavaće se samo najkvalitetniji pelet po evropskim standardima. To je definisano novim Pravilnikom o čvrstim gorivima koji će ovih dana biti objavljen u "Službenom glasniku", a počeće da se primenjuje od jula.

Ilustracija / Foto Shutterstock
Domaći proizvođači peleta već godinama traže usvajanje tog akta, jer su izloženi nelojalnoj konkurenciji iz inostranstva koja na naše tržište plasira ovaj ekološki ogrev sumnjivog kvaliteta. Ipak, teškoće sa kojima se suočavaju neće biti otklonjene ni nakon stupanja na snagu pravilnika. Višegodišnji nagomilani problemi su doveli do pada proizvodnje u ovom sektoru. Naši peletari sada rade sa ogromnim minusima, a ne mogu da budu konkurentni zbog značajno nižih troškova proizvodnje u zemljama iz kojih uvozimo pelet. Zato traže pomoć države.
Tim povodom juče su sa ministarkom u tehničkom mandatu Adrijanom Mesarović, koja je zadužena za resore privrede i trgovine, razgovarali predsednik Privredne komore Srbije(PKS) Marko Čadež i predstavnici Grupacije za obnovljive izvore energije PKS. Kako ističe Mladen Stojadinović iz ove grupacije, postoji dobra volja da se izađe u susret domaćim proizvođačima, ali na sastanku se nije još došlo do konkretnih rešenje. Oni su izneli svoje predloge o kojima će nadležni narednih dana da se konsultuju. Naš sagovornik ocenjuje da je usvajanje pravilnika izuzetno značajno.
- Pravilnik će da omogući da se konačno uredi tržište, i da se ne uvozi pelet sumnjivog kvaliteta, uglavnom iz BiH i Crne Gore, gde na deklaraciji piše jedno, dok je u kesi nešto sasvim drugo - navodi za "Novosti" Stojadinović. - Time bi oni koji prave pelet u skladu sa standardima dobili šansu da se takmiče. Kupci će dobiti kvalitetan proizvod, a inspekcija će na osnovu pravilnika imati mogućnost da kontroliše tržište. S druge strane, problem domaćih proizvođača ovim nije rešen, njihova konkurentnost je i dalje ugrožena.
On objašnjava da su troškovi proizvodnje značajno niži u susednim zemljama iz kojih se najviše uvozi pelet.
- Zato smo tražili pomoć od države - navodi Stojadinović. - Predložili smo direktne subvencije preduzeću "Srbijašume", 20 evra po kubiku za drvo koje se koristi u dobijanju obnovljivih izvora energije, a to bi se prenelo na popust peletarima za nabavku sirovine. Tražili smo da vidimo kakve su mogućnosti da cena električne energije bude niža. Preduzeća u Crnoj Gori plaćaju 45 evra po megavatu, a kod nas će od maja, kada nam ističu ugovori sa EPS, biti oko 115 evra. Sada plaćamo u proseku 92 evra. Takođe, pitali smo da li postoji mogućnost da bude niža cena goriva, jer je u Srbiji skuplje nego u regionu.
On ukazuje da su u Crnoj Gori porezi i doprinosi na plate 20 odsto, a kod nas su 60 procenata, i, kako ističe, sve to utiče na konkurentnost.
Jeftinija proizvodnja u komšiluku
IZ Crne Gore dolazi najviše jeftinog peleta, koji u proizvodnji ima nižu cenu 50 do 60 evra po toni u odnosu na domaće peletare, kaže Mladen Stojadinović iz Grupacije za obnovljive izvore energije PKS. Njihovi proizvođači osim što nabavljaju drvo po nižim cenama, imaju 2,5 puta jeftiniju struju nego što je za industriju u Srbiji.
- Iz te zemlje svakoga dana u Srbiju ulazi 20 do 30 kamiona natovarenih peletom, a pitanje je kakvog je kvaliteta - kaže Stojadinović. - Zato je veoma važno donošenje novog pravilnika o kvalitetu. U Hrvatskoj proizvođači dobijaju besplatno drvo, a plaćaju samo seču i izvlačenje sirovine. U BiH je, takođe, cena struje niža nego kod nas i drvo je jeftinije. Svuda gorivo ima drastično nižu cenu nego u Srbiji, što nije mala stavka.
Profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić ukazuje da se proizvodnja peleta u Srbiji suočava sa ogromnim problemima već treću godinu zaredom, jer opada. Lane je bila niža za 160.000 tona u odnosu na 2021. Govoreći o pravilniku, on navodi da se taj akt bavi mehanizmom kontrole kvaliteta drvnih goriva koja se plasiraju na tržište Srbije, što praktično znači da će moći da se prodaju samo najkvalitetnija.
- Biće po evropskim standardima, koji postaju obavezni - ističe Glavonjić. - Formiraće se kontrolna tela koja će se baviti kvalitetom peleta, pa će prodavci morati da izdaju i deklaraciju, koja će važiti šest meseci, o usaglašenosti sa pravilnikom. Da je reč o strogoj kontroli kvaliteta peleta, govori i činjenica da će se ispitivati 20 parametara. Ako se desi da je 19 parametara ispunjeno, a jedan nije, takav pelet ne može da se prodaje.
Domaći proizvođači u potpunosti mogu da zadovolje potrebe našeg tržišta. Prethodnih godina su suočavali sa teškoćama koje su izazvali poremećaji na tržištu, a do velikog problema dovela je situacija kada su ostali sa velikom količnom zaliha zbog odluke Vlade iz 2022. godine da zabrani izvoz peleta, a kada je ukinuta ta zabrana u Srbiju je stizao švercovani ogrev. Od tada traje kriza. Zatim je Vlada odluku o zabrani uvoza peleta donela u aprilu 2024. nakon što su proizvođači više puta upozoravali da su magacini puni neprodate robe i da je prodaja stala. U februaru je ukinuta ova mera, što je otvorilo naše tržište za nelojalnu konkurenciju iz susednih zemalja i ponovo donelo probleme srpskim proizvođačima, nakon niza teškoća sa kojima su se suočavali prethodnih godina.
Pala cena
PELET je pojeftinio u poslednjih mesec dana. Osim što izlazimo iz sezone, domaći proizvođači su spustili cene da bi uopšte mogli da održe poslovanje. Trenutno pelet košta od 23.000 do 30.000 dinara na stovarištima, u zavisnosti od brenda, ali i dela Srbije u kome se prodaje.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (3)