Sa panela „ETS i CBAM – šta je za Srbiju i region bolje?“ OIE investicije šansa za pregovore sa EU
„Elektroprivreda Srbije“, kao i ceo region, napravila je iskorak u ulaganjima u projekte obnovljivih izvora.

Foto: Danilo Mijatović
EPS intenzivno ulaže i završava vetropark „Kostolac“ solarnu elektranu „Petka“, razvija projekte izgradnje reverzibilne HE „Bistrica i 1 GW solarnih elektrana i istovremeno se preuzima zelena energija od drugih proizvođača preko feed in tarifa i kroz ugovoe iz aukcija za tržišne premije. To otvara prostor za pregovore sa Evropskom unijom i Energetskom zajednicom u vezi sa sistemom trgovine emisijama (ETS) i sa mehanizmom prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM) – rekao je Boriša Davidović, direktor Sektora za energetsko-ekonomsko planiranje i sistemske usluge u EPS, na panelu „ETS i CBAM – šta je za Srbiju i region bolje?“.
On je istakao da EPS uveliko meri emisije i izveštava o tome, a verifikacija je trenutno u proceduri, ali da se u slučaju plaćanja CBAM ulaganja u OIE ne vide u energetskom miksu.
- EPS ima izbalansiran portfolio, ali u slučaju dobre hidrologije ne bismo mogli da izvozimo u EU jer bi se i na zelenu, hidro energiju naplatila taksa kao da je poreklom iz termoelektrana. Tako se i EU odriče čiste energije. Ako gledamo u budućnost, za nas je 2030. godina juče, 2035. je danas, a 2040. sutra – objasnio je Davidović.
Foto: Danilo Mijatović
Sandra Dokić, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine, naglasila je Srbija kao zemlja kandidat teži da razvija ETS sistem da u trenutku pristupa EU bude spremna i da može da trguje emisijama. Ona je rekla i da je uspostavljen sistem MRVE, monitoringa, izveštavanja i verifikacije emisija. Dokić je navela i da je Srbija spremna za pregovore, ali da su potrebne studije i analize koliko će neke takse i mere koštati, uvažavajući specifičnosti svake zemlje.
- Zemlje EU su mogle da se prilagode putem besplatnih alokacija, a trošak CO2 je morao da se ukalkuliše u trošak proizvodnje. Namera EU nije da poremeti Zapadni Balkan, fokus je na velike zemlje koje plasiraju velike količine robe na tržište EU, kao sto je Kina – ukazala je Dokić.
Jasmina Trhulj, šef jedinice za električnu energiju u Sekretarijatu Energetske zajednice, objasnila je da EU radi studiju koja se fokusira na struju kao CBAM proizvod i da bi trebalo i da bude završena sredinom godine. Ona je rekla da region mora da uspostavi svoje pregovaračke pozicije, te da je bitno da se ubrza integracija tržišta električne energije kako bi i moglo da dođe do eventualnog izuzeća do 2030. godine.
- Srbija i Crna Gora su na korak i imamo šansu da do leta krenu u spajanje tržišta. Svako rasparčavanje otežava trgovinu. Poenta je da se olakša investiranje – rekla je Trhulj.
I predstavnici elektroprivreda Crne Gore i Bosne i Hercegovine predstavili su svoje viđenje ove goruće energetske teme u pravcu pravedne tranzicije.
- Dekarbonizacija nije nešto o čemu se pregovara, jer su zemlje regiona već posvećene tome i ključno je da otvorimo pregovore sa Evropskom komisijom - rekao je Ivan Mrvaljević, izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije u Elektroprivredi Crne Gore. - Nemamo fond za pravednu tranziciju, razvojni krediti nisu dovoljni, a za sve što planiramo da uradimo potrebno je 30 milijardi evra. Zemlje regiona imaju zajednički cilj, a odgovor bi mogao biti izuzeće ili pregovori koji uvažavajuju realno stanje.
Anes Kazagić, pomoćnik generalnog direktora za razvoj u Elektroprivredi Bosne i Hercegovine, objasnio je da se radi na dekarbonizaciji i uvođenju čistih tehnologija uz obezbeđenje energetske sigurnosti. Međutim, CBAM i ETS su nepovoljni i svojeversne su omče oko vrata elektroprivreda.
- Sve to dolazi u trenutku kada su uslovi potpuno drugačiji u odnosu na vreme, prvenstveno cene, kada je EU uvodila ETS. Zemljama EU su bili na raspolaganju fondovi za modernizaciju i pravednu tranziciju - rekao je Kazagić. - Potreban nam je zajednički pristup za odlaganje i stava smo da treba tražiti postepene takse
I privreda ima svoj pogled na ove teme i Dimitrije Knjeginjić, direktor Lafarž Srbija, istakao je da najavljene mere i takse izgledaju kao svojevrsni reket EU prema Zapadnom Balkanu, te da je ključno da se ukaže na sve manjkavosti i posledice.
- EU je imala 20 godina da se prilagodi, a nas izlagati preko noći je neprimereno.Naše kompanije u Evropi su godinama trgovale sa CO2 i pravile 30 do 40 odsto profita. Pitanje je ko garantuje da taksa preko noći neće biti 400 evra – rekao je Knjeginjić. –„Lafarž“ je pogođen kao EPS jer koristimo tradicionalno gorivo i naša sirovina ima karbonat i brine nas neizvesnost, jer imamo tri milijarde investicija u „carbon capture“ u šest cementara u Evropi i ne znamo da li CBAM dolazi.
P.O.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (0)