SVET STIŽE U BEOGRAD: Delegacije iz 140 zemalja dolaze na pripremni sastanak za EXPO 2027
DIREKTOR preduzeća "Ekspo 2027" Dušan Borovčanin izjavio je da je prvi pripremni sastanak za Specijalizovanu izložbu Ekspo 2027, koji će biti održan 10. i 11. juna u Beograd, najveći diplomatski skup u Srbiji, kao i da će predstavnici zemalja učesnica tokom okupljanja imati priliku i da obiđu radove na gradilištu Ekspa.

Foto: Novosti
Borovčanin je rekao da je sve spremno za sutrašnji početak sastanka i dodao da je cilj skupa da se zemlje učesnice bolje upoznaju sa planom i programom izložbe Ekspo, kako bi na najbolji način spremili svoje paviljone.
- Ovaj sastanak je sam po sebi izazovan, očekujemo najveće diplomatsko okupljanje u našoj zemlji. Zemlje će biti upoznate sa tim kako da planiraju svoje programe i kako da urede svoj paviljnon na izložbi - naveo je Borovčanin za RTS.
Istakao je da je predstojeći sastanak prvi od četiri pripremna sastanka koja će biti održana, kao i da po potrebi broj sastanka može da bude veći.
Borovčanin je naglasio da će učesnici u sredu imati priliku da obiđu gradilište Ekspa.
- Obično kada idu u obilazak gradilišta to je obično ravna livada, ali kod nas su radovi dosta odmakli - rekao je on.
Prema njegovim rečima, svi radovi na gradilištu Ekspa idu po planu.
Podsetio je da se uspeh izložbe Ekspo odražava u broju zemlja učesnica, kao i o utisku koje zemlja domaćin ostavi na sve učesnike.
Prvi sastanak za planiranje međunarodnog učešća na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027. u Beogradu biće održan u Sava centru uz učešće predstavnika iz oko 140 zemalja iz celog sveta.
Na sastanku, koji će početi u devet sati, u uvodnim izlaganjima obratiće se prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali, generalni sekretar Međunarodnog birao za izložbe (BIE) Dimitri Kerkentzes i direktor preduzeća "Ekspo 2027" Beograd Dušan Borovčanin.
Specijalizovana izložba "EXPO 2027" Beograd biće održana od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine i trajaće ukupno 93 dana.
To će biti prva međunarodna izložba na Zapadnom Balkanu i najveći globalni događaj koji je Srbija ikada organizovala.
Tema izložbe je "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve", sa tri podteme: Moć igre, Igrajmo se zajedno i Igra(j) za napredak. Ova tema ističe vrednosti univerzalnosti, saradnje, kreativnosti i razvoja kroz igru, i zbog svoje inkluzivnosti bila je ključni razlog pobede Srbije u konkurenciji gradova iz Španije, Tajlanda, Argentine i SAD.
Lokacija "EXPO 2027" prostiraće se na 25 hektara i uključivaće tri programske celine.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: RONALDINjO POSLAO PORUKU VUČIĆU: Dolazim na Ekspo 2027
Preporučujemo

KARLO RATI: Ekspo 2027 mogao bi postati primer kako se gradovi mogu održivo razvijati
22. 05. 2025. u 11:59

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)