BANKROT POSTAO SVAKODNEVICA: U Nemačkoj raste nesolventnost firmi, a sve je više onih koji proglašavaju stečaj
UZ političke trzavice, Nemačku prate i sve veći i teži ekonomski problemi. Najnovija studija pokazuje da su nesolventnost firmi i broj zabeleženih bankrota, na najvišem nivou u poslednjoj deceniji. Podaci agencije za praćenje ekonomije Kredireform, pokazuju da je u ovoj godini bankrotiralo oko 11.900 kompanija, što je za 9,4 procenta više nego u istom periodu lane. Najteža situacija je kod proizvođača automobila i hemijske industrije, gde se beleži nagli pad profita.
Foto: Profimedia
Glavni ekonomista Kreditreforma Patrik-Ludvig Hanč kaže da je "Nemačka i dalje zaglavljena u dubokoj ekonomskoj i strukturnoj krizi".
- Kompanije se bore sa slabom potražnjom, rastućim troškovima i stalnom neizvesnošću - kaže Hanč. - Očekujem da će situacija ostati teška jer se zemlja i dalje bpro sa recesijom koja traje već dve godine. Ne samo da se ne nadam smirivanju ovakvog stanja, nego bi talas bankrotstava mogao da se i poveća do kraja godine, budući da imamo kontstantno visok nivo nesolventnosti što lančano, dovodi do katanca u bravi.
Po novom istraživanju koje je sproveo ekonomski institut Ifo, očekivanja su se pogoršala naročito među nemačkim izvoznicima, zbog neizvesnosti u vezi sa potencijalnim trgovinskim ratom sa SAD, koje su lane bile glavni trgovinski partner Berlina. Trgovalo se robom u ukupnom iznosu od 253 milijarde evra.
Lider SAD Donald Tramp uveo carinu od 20 odsto na svu robu iz EU, a od 25 procenta na čelik, aluminijum i automobile, podseća Raša tudej, i dodaje da, kad je Brisel pokazao spremnost da uzvrati, većina carina je obustavljena na tri meseca da bi se dala šansa pregovorima. Osnovna carina od deset i ciljane tarife od četvrtine vrednosti roba, ostale su nepromenjene.
- Carinske pretnje iz SAD su i dalje aktuelne - kaže Klaus Volrabe, šef anketa Ifo. - Neizvesot je smanjeila očekivanja izvoznika, a jedan važan indeks, pao je sa minus pet u maju, na minus 7,4 poena u junu. U pitanju je indeks, koji meri koliko su optimistične ili pesimistične nemačke prozvodne firme u pogledu svojih izgleda za prodaju u inostranstvu u naredna tri meseca.
Stagnacija
MMF predviđa da će Nemačka biti jedina ekonomija G7 koja će stagnirati ove godine. Razlog tome je u činjenici što su njene industrijske grane orijentisane uglavnom izvozno i stoga naročito osetljive na globalne trgovinske tenzije.
Preporučujemo
AGRONOM UPOZORAVA: Evo kako da najlakše prepoznate jagode zatrovane pesticidima
03. 04. 2026. u 06:30
TRAMP ZAPRETIO UKRAJINI I EU: Nema ništa od oružja ako se vaši evropski saveznici ne pridruže deblokadi Ormuskog moreuza
AMERIČKI predsednik Donald Tramp zapretio je da će SAD prekinuti da snabdevaju oružjem Ukrajinu ukoliko evropski saveznici odbiju da se pridruže "koaliciji voljnih" za deblokadu Ormuskog moreuza, javlja danas Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
01. 04. 2026. u 22:03
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)