SLOVENIJA PROMENILA USTAV: Ovom izmenom štitimo fizički novac
SLOVENAČKI parlament je sa 67 glasova za i jednim protiv odobrio Ustavni zakon o izmeni trećeg poglavlja Ustava, na osnovu kojeg će pravo na plaćanje u gotovini biti upisano u Ustav.
Foto Shutterstock
Inicijativu za ovo dalo je udruženje Povezani smo, koje je u novembru 2023. godine podnelo 56.267 potpisa Državnoj skupštini za uvrštavanje ovog prava u Ustav. Očekuje se da će Državna skupština proglasiti zakon 1. decembra, prenosi Seebiz.
Kako udruženje objašnjava, žele jasno da zaštite fizički novac. Po njihovom mišljenju, termin gotovina mora uvek da se odnosi na novac u fizičkom obliku. Ovo sprečava da se digitalni oblici novca, kao što su elektronski novac, kriptovalute ili digitalni evro, u budućnosti shvataju kao gotovina.
Ustavni odbor Narodne skupštine je potom pripremio radni tekst nacrta ustavnog zakona. Nakon usvajanja, u Ustav će biti dodat novi član 74, koji će glasiti da svako ima pravo da koristi gotovinu u bankarskim i drugim oblicima pravnih transakcija u skladu sa zakonom.
Za odobrenje je bila potrebna dvotrećinska većina svih poslanika. U debati, predstavnici su, između ostalog, istakli značaj gotovine u kriznim situacijama i sa stanovišta zaštite privatnosti.
U ovom procesu, vlada je skrenula pažnju na pravne aspekte koji se tiču isključive nadležnosti Evropske unije u oblasti monetarne politike.
Stoga je pozdravila odluku Narodne skupštine da najnoviji predlog pošalje Evropskoj centralnoj banci (ECB) na mišljenje, kao i činjenicu da je ECB prepoznala glavni cilj predloga, a to je jačanje dostupnosti i prihvatanja gotovine u Sloveniji.
- Ovo je pravo koje uživa široku javnu i političku podršku i ima značajnu simboličku i praktičnu vrednost - naglasila je državna sekretarka u Ministarstvu finansija Gordana Pipan.
(SEEbiz)
Preporučujemo
DODATNA SREDSTVA: Vlada odredila još 2,5 milijardi dinara za poljoprivredu
11. 06. 2026. u 16:45
PREVARA NA TRŽIŠTU POLOVNjAKA: Električni automobili vraćeni na 80.000 km manje!
11. 06. 2026. u 16:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
VATRENO NA KRIMU: Ukrajina "odsekla" poluostrvo, mostovi sravnjeni - eksplozije i požari na vojnim i infrastrukturnim lokacijama
U NOĆNOM napadu dronovima izbio je požar u rafineriji nafte Afipski u ruskom Krasnodarskom kraju, strateškom energetskom pogonu koji je od početka rata česta meta napada.
11. 06. 2026. u 15:25
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)