"MOL" KUPUJE NIS? Iako daju popust, žele dobru cenu i garanciju da će novac stići u RF
REŠENjE za sankcije "Naftnoj industriji Srbije" (NIS) pretvara se u maratonsku trku u kojoj se u vođstvu za vlasništvo nad ruskim paketom vlasništva u vođstvu smenjuju Mađari i Emiraćani. Prema poslednjim nezvaničnim saznanjima "Novosti" u ovom trenutku prednost ima Budimpešta, odnosno njihova kompanija "Mol". Tim povodom su proteklog vikenda, kako tvrdi naš izvor, lično razgovarali mađarski premijer Viktor Orban i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin.
Foto: Promo
U Vladi Srbije nismo mogli da dobijemo potvrdu da pregovori idu u ovom pravcu. Samo nam je rečeno da se još čeka. Naši izvori u NIS, takođe, nisu mogli da nam daju neku novu informaciju, ali su nam potvrdili da baš kao što se govorkalo pre mesec da su Arapi favoriti za kupovinu, sada se po kuloarima priča da su to u pitanju Mađari.
Dobre vesti o NIS-u očekuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Barem je tako poručio prošle sedmice. I Putin je na godišnjoj konferenciji za medije izrazio optimizam oko rešenja za NIS. Poručio je da se radi na rešenju, ali i naglasio da su Rusi od NIS-a napravili modernu kompaniju u koju su uložili više od tri milijarde dolara, kao i da ona najviše doprinosi punjenju srpskog budžeta.
Gas skoro duplo jeftiniji
PREMA rečima ruskog energetskog analitičara Igora Juškova, prethodni gasni aranžman između RF i Srbije, koji je trajao do maja, a aneksom produžio do Nove godine, našoj državi donosi energent po 40 odsto nižoj ceni od tržišne. Ukoliko se pod istim uslovima ne produži, naša država bi morala mnogo više novca da izdvaja, ako bi se snabdevala na slobodnom tržištu.
Zašto se ovoliko čeka na rešenje? Odgovor na ovo pitanje mogao bi da bude u mišljenju Igora Juškova, analitičara Državnog fonda za energetsku bezbednost iz Moskve i profesora na Univerzitetu za finansije pri Vladi RF. On tvrdi da ruska strana želi da proda kome hoće, po prihvatljivoj ceni, ali i da bude sigurna da će novac od te transakcije sigurno stići u Moskvu.
Jedini ko bi mogao da zadovolji ova tri uslova upravo je Viktor Orban, kako tvrdi Juškov. On je već pokušao da izboksuje kod američkog predsednika Donalda Trampa zeleno svetlo za ovaj posao, a sa Putinom pokušava da se dogovori oko cene, koja neće biti ekonomska, nego će biti sa velikim popustom.
Orban od Trampa tražio zeleno svetlo da kupi NIS i da se skinu sankcije
Zato Juškov tvrdi da je "Mol" favorit u ovom poslu. Osim vlasništva, prema rečima ovog analitičara, važno je i buduće snabdevanje NIS sirovom naftom, ali i novi gasni aranžman sa Srbijom, koji se ne potpisuje, baš zato što nema dogovora oko ove naftne industrije.
Juškov to argumentuje time da Rusi žele da se NIS u budućnosti sigurno snabdeva njihovom sirovom naftom i da se, kada se to postigne, može razgovarati o novom ugovoru za plavi energent. Dok to traje, rafinerija u Pančevu stoji i ako bi sutra NIS bio skinut sa sankcija, trebalo bi mesec da se proizvodnja derivata pokrene. Jedina dobra vest je da je snabdevanje gorivom u Srbiji stabilo.
Preporučujemo
NOVI ALAT PKS ZA PRIVREDNIKE: Besplatan Poslovni vodič za tržište BiH
23. 12. 2025. u 13:44
NAREDNE DVE GODINE SU KLjUČNE: Šta će se dešavati sa zlatom i treba li ga kupovati
22. 12. 2025. u 21:11
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
AMERIKANAC JASAN: "Ukrajinci, privatno, priznaju da će izgubiti Donjeck, ali..."
POTPREDSEDNIH SAD Džej Di Vens izjavio je danas da su teritorijalna pitanja ključna tačka sporenja u pregovorima.
22. 12. 2025. u 19:29
Komentari (0)