U OVOJ GODINI 133 KILOMETRA NOVIH PUTEVA: Na proleće radovi na "Voždu Karađorđe" - ministarka otkrila detalje

MINISTARKA građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je danas da je u planu da se u ovoj godini završi i pusti u saobraćaj 133 kilometara novih puteva i navela da se očekuje da u aprilu ili maju počnu pripremni radovi za prvu deonicu brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe''.

У ОВОЈ ГОДИНИ 133 КИЛОМЕТРА НОВИХ ПУТЕВА: На пролеће радови на Вожду Карађорђе - министарка открила детаље

Foto: Putevi Srbije

Sofronijević je rekla da je u okviru nacionalne strategije, koja je predstavljena u subotu, planirano da se do 2035. godine izgradi 985 km novih autoputeva i brzih saobraćajnica i dodala da su to ambiciozni, ali realni i ostvarivi planovi.

- Ako za ovih 10 godina imamo plan da se izgradi 985 km, to je godišnje 98,5 km. Mi samo ove godine puštamo 133 km - rekla je ministarka za RTS  i dodala da je reč o deonicama Moravskog koridora, Dunavskog i Fruškogorskog koridora, obilaznici oko Valjeva, deonici Sremska Rača - Kuzmin.

Ona je kazala da je do 2012. godine u Srbiji bilo 596 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, a da su od tada izgrađena još 622 kilometra.

Sofronijević  je rekla da se nakon završetka Moravskog koridora neće stati i da će se nastaviti od Adrana preko Raške do Novog Pazara sa odvajanjem za Jarinje, kao i da će Dunavski koridor od Golupca biti nastavljen preko Donjeg Milanovca do Brze Palanke sa odvajanjem Kladova.

Kada je reč o projektima "Smajli" i "Vožd Karađorđe", ministarka je rekla da su za prvu deonicu "Vožda Karađorđe" dužne 82,7 km, koja će ići od Čibutkovice do Orašca i od Malog Požarevca do Aranđelovca, u toku završni pregovori i da bi pripremni radovi mogli da počnu već u aprilu i maju.

Navela je da je za "Smajli" komercijalni ugovor potpisan 2023. godine, ali da nisu ispunjavane ugovorne obaveze zbog čega je taj ugovor raskinut.

- Ali smo sada takođe, kao i za Vožda, u finalnoj fazi pregovora i zaključenja komercijalnog ugovora. Mislim da je država vrlo odgovorno pristupila ovome, raskinut je ugovor sa prethodnim izvođačem radova, zaključiće se sa novim i već do kraja marta, jer imamo važeće dozvole za pripremne radove, počeće radovi na Smajliju - rekla je Sofronijević. 

Govoreći o aviosaobraćaju, ocenila je da se Srbija pozicionirala kao vodeće avio-saobraćajno čvorište u regionu, uz stalni rast beogradskog aerodroma, ali i aerodroma u Nišu.

Navela je da je na aerodromu u Nišu u prva dva meseca ove godine broj putnika povećan za 60 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kao i da se očekuje da taj aerodrom dodatno razvija kargo-saobraćaj.

Govoreći o mreži manjih aerodroma, ministarka je rekla da država procenjuje da su oni važni za dalji razvoj turizma i privrede, ali da je glavni fokus i dalje na aerodromima "Nikola Tesla", Niš i Morava.

Kada je reč o kanalizacionoj i vodovodnoj infrastrukturi, ministarka je kazala da je komunalna infrastruktura u isključivoj nadležnosti jedinica lokalnih samouprava, ali da opštine imaju male budžete za te namene i da se zato uključila država. 

- I mi pokušavamo da kroz projekte kao što je Čista Srbija ili kroz projekte koji se finansiraju iz nekih međunarodnih fondova, IPE i tako dalje, i BRD koji finansira, da pomognemo opštinama da što pre reše taj problem. 

Kada je reč o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Beogradu, istakla je da je to jedan od najvažnijih komunalnih projekata.

- Beograd je, ja mislim, jedina prestonica u ovom delu Evrope koja nema postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda - navela je Sofronijevićeva.

Podsetila je da je 2025. godine zaključen okvirni sporazum sa francuskom kompanijom, a da su ove godine nastavljeni razgovori za prvu fazu projekta.

- Do kraja ove godine ćemo mi imati potpisan ugovor i definisati tehnologiju. to je kompleksna stručna priča, ali do kraja godine ćemo imati i prvu i drugu fazu. Smatram da je veoma važno da se počne ovaj projekat i da građani Beograda konačno dobiju ono što zaslužuju - zaključila je ministarka.

(Tanjug)

BONUS VIDEO: POGLEDAJTE: Ovako izgleda izgradnja pruge koja će povezivati aerodrom sa centrom i stadionom

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (0)

TOS PROMOVIŠE LETOVANJE U SRBIJI: Kada detaljno upoznate naše prelepe planine, nema šanse da im odolite