CENA NAFTE U OVOM GRADU JE PAPRENA: Evo ko trenutno najskuplje plaća benzin na planeti
DOK su prosečne cene goriva širom Sjedinjenih Država dostigle rekord nezabeležen od 2022. godine, stanovnici Hong Konga suočavaju se sa najskupljom naftom na planeti - koja košta oko 15,6 američkih dolara po galonu (približno 4,1 dolar po litru).
FOTO: GROK AI
Čak i pre nego što je Donald Tramp pokrenuo rat protiv Irana, gurnuvši svet u istorijsku energetsku krizu, ovaj poluautonomni kineski grad konstantno se suočavao sa najvišim cenama benzina na svetu, prema podacima veb-sajta za praćenje cena energenata GlobalPetrolPrices.com.
Uticaj sukoba na Bliskom istoku
Sukob u koji su uključene države Zaliva, proizvođači nafte, i efektivno zatvaranje kritične rute za transport nafte i gasa u Ormuškom moreuzu, doveli su do naglog skoka cena nafte na globalnom nivou tokom proteklog meseca. Ovo je naročito loše za Hong Kong i druge azijske ekonomije koje u velikoj meri zavise od energenata sa Bliskog istoka koji se transportuju kroz ovaj tesnac.
Iako vlasnici privatnih automobila čine svega 8,4 odsto od 7,5 miliona stanovnika grada (prema podacima Odeljenja za transport Hong Konga), ekonomisti upozoravaju da bi astronomske cene goriva mogle podstaći inflaciju i povećati troškove logistike, što će se na kraju odraziti i na ostale sektore.
Podrška iz matične zemlje
Lider grada, Džon Li, izrazio je zabrinutost zbog skoka cena prošlog meseca i obećao da će pomno pratiti fluktuacije. Za sada je snabdevanje energijom u gradu bezbedno, jer Hong Kong oko 80 odsto svojih naftnih derivata nabavlja iz kontinentalne Kine, piše CNN.
- Zahvaljujući prednosti snažne podrške matične zemlje, Hong Kong je uspeo da održi stabilno snabdevanje energijom usred nestašica u mnogim regionima i gradovima širom sveta - navodi se u saopštenju vlade od prošle nedelje.
Beg preko granice
Poslednjih dana lokalni mediji izveštavaju da se sve veći broj vlasnika automobila odlučuje za točenje goriva u kontinentalnoj Kini, gde benzin može biti i do tri puta jeftiniji nego u Hong Kongu.
Čak i uz članske popuste, točenje goriva u Hong Kongu košta 15 odsto više nego pre rata za Džejsona Kana, nezavisnog komercijalnog konsultanta koji vozi mali hečbek.
- Povećanje od 15 odsto definitivno ima veliki uticaj, jer cene goriva u Hong Kongu već kreću sa veoma visoke osnove i čine relativno veliki udeo u prihodima prosečnog stanovnika, naročito u poređenju sa Tajvanom i Japanom - rekao je on.
Kan dodaje da visoke cene predstavljaju dodatni podsticaj za stanovnike Hong Konga da putuju u gradove kontinentalne Kine, poput susednog Šenžena, koji poslednjih godina privlače sve veći broj posetilaca pristupačnijim cenama namirnica i restorana.
Težak položaj radnika
Liu, dostavljač hrane u gradu koji je naveo samo svoje prezime, takođe se požalio na skok cena, zbog čega mu se rad na motociklu manje isplati.
- Trošak goriva za dostavu obroka je porastao, ali zarada nije - istakao je on.
Astronomske cene benzina, uz neverovatno skupe parkinge i visoke takse za registraciju, čine stopu vlasništva automobila u Hong Kongu jednom od najnižih među vodećim svetskim gradovima i bogatim ekonomijama. Grad se, s druge strane, oslanja na razgranatu i visokokvalitetnu mrežu javnog prevoza, navodi CNN.
Analitičari pripisuju ekstremno skup benzin u Hong Kongu prvenstveno visokim porezima na gorivo i ogromnim troškovima zakupa zemljišta.
(Telegraf Biznis)
BONUS VIDEO: Haos u Iranu: Pale državne zgrade u celoj zemlji - U toku je obojena revolucija
Preporučujemo
NOVI POTRES NA TRŽIŠTU: Usred Trampovog obraćanja cena nafte skočila, a berze su pale
06. 04. 2026. u 21:34
NAFTA BRENT 109 DOLARA PO BARELU: Evropske berze uglavnom zatvorene
06. 04. 2026. u 10:15
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)