PREVOZNICI IZ SRBIJE SATIMA SE MRZNU NA GRANICAMA: Čadež pisao vlastima - traži od Nemačke da preispita mere
NEMAČKA je obavezala i profesionalne vozače da prilikom prelaska njihove granice moraju da imaju negativan PCR test.
Foto: PKS
Ova procedura poslednjih dana pravi velike gužve na nemačkim prelzima, a šoferi sate provode u čekanju. Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež uputio je pismo nemačkom državnom sekretaru u Ministarstvu saobraćaja i digitalne infrastrukture Štefanu Bilgeru u kome traži razrešenje ove situacije zbog koje trpe i mnoge druge zemlje Evrope.
Mera se odnosi na sve koji ulaze u Nemačku, a boravili su ili prolazili kroz Slovačku i Češku i deo Austrije. Za njih je uvedena obaveza registracije i dostavljanje negativanog testa na kovid 19, a u nekim slučajevima je predviđen i karantin. Ovakva procedura do sada, pa ni na početku pandemije, nije važila za profesionalne prevoznike.
Foto: PKS
- Mera je dovela do izuzetno komplikovane situacije i velikih zastoja u transportu robe ka Nemačkoj - navodi Čadež u pismu.
- Slike sa granica, redovi u kojima stotine vozača stoje više sati po izuzetno lošem vremenu, čekajući na testiranje zaista su zabrinjavajuće. Na ovaj način izloženi su većem riziku od zaražavanja nego kada su bili u svojim kabinama kamiona. Tokom čitave pandemije, koja traje već teških godinu dana, profesionalni vozači su bili izuzeti od svih mera restrikcije. I upravo to je doprinelo da u teškim okolnostima, ne dođe do zastoja u snabdevanju robom. Transport robe, kao žila kucavica svake privrede, ne sme stati, i on se odvijao u svim uslovima.
Vozači, kako prenosi PKS, sada provode sate na nemačkoj granici. Jedan od naših viozača je u utorak u 14 sati stao u red za testiranje, a testiranje je završio posle gotovo 15 sati, u sredu u 04.30. Problem je što se čeka testiranje i rezultati testa.
Predsednik PKS podseća na preporuke o koordiniranom pristupu država članica EU na restriktivnu slobodu kretanja u Uniji izazvanu pandemijom kovid 19 od 28. januara.
- Savet EU je još jednom stavio akcenat svojih preporuka i na same transportne radnike - ističe Čadež. - Nadamo se da će Nemačka pronaći načina da razmotri preporuke Saveta EU u delu koji se odnosi na izuzimanje transportnih radnika od zahteva koji se odnose na karantin i obavezan negativni PCRR test, uz dokaz o negativnom brzom antigen testu. Na ovaj način dodatno bi se osnažilo neometano funkcionisanje Zelenih koridora EU i snabdevanje jedinstvenog tržišta EU.
Preporučujemo
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)