STABILNOST I PRIVREDNI RAST: Poruka NBS na sastanku Konstituence Švajcarske
VICEGUVERNER Ana Ivković predstavljala je Srbiju na sastanku Konstituence Švajcarske, čiji je Srbija član poručujući da dugoročni prioriteti u Srbiji ostaju isti - stabilnost i održiv i ubrzan privredni rast, uz dalji rast životnog standarda građana. Sastanak je održan u okviru prolećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke, koje se, zbog aktuelne zdravstvene situacije, i ove godine održava u virtuelnom formatu.

Foto Tanjug
Govoreći o merama NBS, viceguverner je istakla da je od marta prošle godine Narodna banka reagovala gotovo svakog meseca različitim instrumentima.
- Smanjivali smo referentnu kamatnu stopu, obezbeđivali smo likvidnost u potrebnim rokovima i u potrebnim valutama, propisali smo moratorijum u otplati kreditnih obaveza i na druge načine olakšavali otplatu kredita i podržavali kreditnu aktivnost - rekla je Ivković. - Problematični krediti su smanjeni za 0,4 procentna poena, na 3,7 odsto. Prošlu godinu smo završili s realnim padom bruto domaćeg proizvoda od 1 odsto, a ove godine očekujemo pun oporavak uz rast od 5 do 6 procenata. Naša je procena da bi bez preduzetih mera pad BDP Srbije prošle godine iznosio preko 6 odsto, dok bi oporavak trajao tri do pet godina, umesto godinu dana. Srbija je zadržala i odličan pristup globalnom finansijskom tržištu.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)