HOĆE DA SEDNU ZA STO: Frilenseri od srede počeli da kampuju ispred Skupštine i juče blokirali saobraćaj
UDRUŽENjE radnika na internetu održalo je juče protest ispred Skupštine Srbije, nezadovoljni izmenama zakona o porezu na dohodak građana i doprinosima, koji su ušli u skupštinsku proceduru.
Foto I. Marinković
Njihovo usvajanje bi omogućilo sprovođenje Vladinog predloga o rešavanju njihovih dugova, ali frilenseri veruju da treba da im se u potpunosti otpišu stare obaveze i nađe prihvatljivo rešenje za budućnost. Zato su odlučili da razapnu šatore ispred Narodne skupštine i kampuju do subote 10. aprila, kada će se pridružiti velikom ekološkom protestu.
Uz parole i muziku njih nekoliko stotina je još jednom pokušalo da ostvari svoje zahteve. Učesnici protesta su blokirali kratko i saobraćaj ka Terazijama.
BRNABIĆ: RAZGOVOR "DA", ULTIMATUM "NE"
PREMIJERKA Ana Brnabić oglasila se juče povodom zahteva frilensera. Poručila je da je Vlada postigla odlično kompromisno rešenje po pitanju naplate poreza frilenserima i da joj je žao što deo njih protestuje, kao i da je uvek spremna za dodatni razgovor, ali ne i za ultimatum.
- Hoćemo da vidimo šta možemo da uradimo, ali tako da svi građani pred zakonom i institucijama budu jednaki - navela je Brnabićeva i dodala da je država dala sve od sebe da se nađe kompromisno rešenje, koje je i prihvatilo Udruženje frilensera i preduzetnika Srbije, a Udruženje radnika na internetu nije.
Dražava je naime ponudila da se u slučaju ranijih prihoda, računa neoporeziv deo od 32.000 dinara i 43 odsto priznatih troškova, tako da svi koji su zarađivali do 56.000 dinara ne bi dugovali ništa. Ostali bi neplaćene obaveze mogli da otplaćuju tokom budućih deset godina. Kada je reč o aktuelnim obavezama, predviđa se 18.300 neoporezivih dinara, ali ne i priznati troškovi. Eventualno drugačiji model bio bi definisan tokom izrade Zakona o fleksibilnim oblicima rada.
Frilenseri, međutim, protestima žele da spreče usvajanje predloženog rešenja. Pozivu su se odazvali mladi iz više gradova Srbije. Od srede spavaju pred Skupštinom.
- Iza nas je šest meseci borbe - poručio je Milan Pogačar, predsednik Udruženja.
- Ovo treba da je poruka da postoje ljudi koji rešavaju problem. Kada god postoji problem, ustaćemo na noge. Pojavila se premijerka Ana Brnabić i rekla da je spremna za razgovor.
Spremni smo da sednemo za sto. Mislim da će borba još trajati.
Kampovanje pred parlamentom se nastavlja. Izvesno je da će dočekati subotu i 13 časova, za kada je zakazan veliki ekološki protest.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
GRAĐEVINSKA DOZVOLA ZA RUŠENjE? Evo koje objekte smete da uklonite na svoju ruku
13. 05. 2026. u 12:55
RUSKI VOJNI STRUČNjAK: Jedan udar "orešnika" i "sarmata" može da uništi čitav NATO u Evropi
KOMBINOVANO lansiranje raketnih sistema „sarmat“ i „orešnik“ sposobno je da neutrališe celu vojnu infrastrukturu Severnoatlantske alijanse u Evropi, rekao je za ruske medije Aleksandar Stepanov, vojni stručnjak Instituta za pravo i nacionalnu bezbednost Ruske predsedničke akademije za nacionalnu ekonomiju i javnu upravu (RANHEGA).
13. 05. 2026. u 12:29
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
"NE MOŽEMO DA POBEDIMO, PREJAKI SU!" Putinov čovek iznenadio izjavom na ruskoj državnoj televiziji
POZNATI ruski reditelj i propagandista Karen Šahnazarov rekao je da Rusija ne može da pobedi Ukrajinu, da je protivnik prejak i da je u interesu Rusije da što pre okonča rat.
11. 05. 2026. u 19:09
Komentari (0)