SLAVA SVETE MELANIJE: NJeno ime nosi prvi ženski manastir u Banatu (FOTO)
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici proslavljaju praznik posvećen hrišćanskoj svetiteljki iz 5. veka, Prepodobnoj Melaniji Rimljanki, koja je živela u Rimu i važi za zaštitnicu žena i devojaka, a njeno ime nosi prvi ženski manastir u Eparhiji banatskoj, u Zrenjaninu.
Foto: Grad Zrenjanin
Svetu liturgiju, služio je Episkop banatski Nikanor, uz brojne sveštenike Eparhije banatske, a svečanom činu prisustvovao je i predsednik Skupštine Zrenjanina, Čedomir Janjić.
Manastir Svete Melanije osnovao je Episkop banatski dr Georgije Letić 1935. godine, a prva upraviteljica manastira bila je monahinja Petronija Savić, rođena sestra naučnika dr Vase Savića.
Na Bogorodičinom tronu nalazi se ikona Bogorodice Arapske sa Hristom, nepoznatog slikara, a u oltaru ikona Raspeće Hristovo, slikano na platnu u lazurama, kao i ikone Bogorodica sa Hristom i Svetog Nikole iz 1899. godine.
Na Časnoj trpezi u oltaru čuva se staro prestono Jevanđelje iz 1663. godine i bakrotisk grčkog Antimisa, načinjen u Beču 1772. godine, dok se na manastirskom imanju, u zrenjaninskom naselju Šumica, nalazi desetak grobova počivših monahinja.
Preporučujemo
SNEŽNE SKULPTURE BEOGRADA: Beli prekrivač je gradskim ulicama dao novi izgled (FOTO)
12. 01. 2022. u 14:36
PUTIN PISAO VUČIĆU: Poželeo mu zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić primio je danas čestitku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina povodom Dana državnosti Republike Srbije, u kojoj mu je ruski lider poželeo zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
13. 02. 2026. u 12:40
STRADALI MLADIĆ SIN POZNATOG MUZIČARA: Novi detalji nesreće u Sarajevu
ERDOAN Morankić (23), koji je stradao u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, sin je poznatog muzičara iz Brčkog Armana Morankića, piše portal sarajevskog Avaza.
13. 02. 2026. u 12:05
Danju spasavao živote u bolnici, noću se pretvarao u MONSTRUMA: Jeziva istina otkrivena godinama kasnije
POLICIJA veruje da je Kris Revak, koji je izvršio samoubistvo nakon što je optužen za ubistvo, možda bio serijski ubica. Njegov život i dela krili su mračnu stranu koja je šokirala istražitelje.
15. 02. 2026. u 09:19
Komentari (0)