KAKO JE VALTER STVARNO IZGLEDAO? Retke fotografije Žarka Todorovića čiji je lik ovekovečen u legendarnom filmu (FOTO)
PRAVI ilegalac Valter, prema čijim poduhvatima su snimljeni delovi filma "Valter brani Sarajevo" bio je Žarko Todorović.
Foto Privatna arhiva
- Uhapšen je sa mojim dedom, majorom Pavlom Bapcem, marta 1943. posle velike "provale" u Beogradu. Prebačen je potom na ispitivanje u Zagreb, odakle je ubrzo pobegao. Kraj rata dočekao je u Mauthauzen - kaže Dušan Babac, vojni istoričar, unuk Todorovićevog zamenika majora Pavla, koji je upravo objavio knjigu "Rat izgubljene generacije" o sudbini 27 kraljevih oficira koji su se tokom Drugog svetskog rata našli na svim stranama bojišta.
Vrlo retke fotografije otkrivaju kako je ovaj legendarni junak zaista izgledao:
Valter je ratovao u Indokini, uključujući i prvi rat u Vijetnamu. Imao je čin kapetana i služio je u 1. konjičkom puku Legije stranaca.
Učestvovao je i u ratu u Alžiru, službovao u Maroku. Penzionisan je 1963. godine u činu potpukovnika. Godinama je menjao identitet i adrese. Na samrtničkoj postelji supruzi Lefer odao je pravo ime:
- Ja sam Žarko Todorović. Samo sam obavljao svoju dužnost!
Preporučujemo
SPREMNI ZA BORBU U SVAKOM TRENUTKU: Obuka na samohodnim haubicama "gvozdika"
24. 01. 2022. u 21:26
HAOS NA ULICAMA BRISELA: Suzavcem i vodenim topovima na demonstrante (FOTO)
23. 01. 2022. u 22:45
SRPSKI PVO BIĆE JAČI ZA NOVE SISTEME: Ministar obišao 310. samohodni PVO divizion
21. 01. 2022. u 19:30
OD BEOGRADA DO MORA ZA SAMO ČETIRI SATA: Ovako će izgledati novi auto-put do Crne Gore (VIDEO)
SAOBRAĆAJNICA je projektovana sa po dve trake i jednom zaustavnom trakom u svakom smeru, uz predviđenu brzinu od 100 do 120 kilometara na čas.
10. 02. 2026. u 09:21
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (1)