"MOJE NINE NEMA ZBOG PROPUSTA LEKARA": Marija Rakić iz Smederevske Palanke traži odgovorne za smrt njene sedmomesečne bebe

OD čega je umrla sedmomesečna Nina Rakić iz Smederevske Palanke, i to za samo nekoliko sati pred očima lekara, iako je bila zdrava i napredna, ni posle gotovo godinu dana nije utvrđeno.

МОЈЕ НИНЕ НЕМА ЗБОГ ПРОПУСТА ЛЕКАРА: Марија Ракић из Смедеревске Паланке тражи одговорне за смрт њене седмомесечне бебе

Foto: Privatna arhiva

Nakon prvog, po zahtevu Višeg tužilaštva u Smederevu, usledilo je i drugo lekarsko veštačenje. Na rezultate se i dalje čeka, a porodica smatra da je bilo ozbiljnih propusta u lečenju deteta.

Jedanaest meseci dve komisije lekara veštaka Instituta za sudsku medicinu analiziraju slučaj smrti sedmomesečne Nine, a konačnog suda struke - da li je bilo propusta u  lečenju deteta - nema.

Iz Višeg tužilaštva u Smederevu su nas obavestili da je u predistražnom postupku pribavilo celokupnu medicinsku dokumentaciju o lečenju deteta, kao i izveštaj o vanrednoj stručnoj kontroli rada Opšte bolnice „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci. Po nalogu tužilaštva dostavljeni su nalazi obdukcije koju je obavio Institut za sudsku medicinu u Beogradu, kao i medicinsko veštačenje, koje je takođe bilo povereno Institutu za sudsku medicinu u Beogradu.

VEŠTAČENjE DUGO 11 MESECI?

-Tražili smo novo ili dopunsko veštačenje u drugoj, nezavisnoj ustanovi. Da je ipak naloženo dopunsko veštačenje u istoj instituciji kao i prvo, saznala sam tek nakon što sam se sama obratila tužilaštvu i pitala šta se dešava sa slučajem. Nadam se da će dopunsko veštačenje biti obavljeno savesno, stručno i pravedno - kaže majka.

- Trenutno je po naredbi ovog tužilaštva od 2.2.2026. godine u toku dopunsko sudsko-medicinsko veštačenje koje je povereno komisiji veštaka Instituta za sudsku medicinu u Beogradu. Po dostavljanju rezultata veštačenja, u najkraćem roku će biti doneta odluka o daljem postupanju - kažu u VJT Smederevo.

Ima li osnova sumnje da je do smrti bebe došlo nemarom ili greškom medicinskog osoblja palanačke bolnice, znaće se posle dopunskog veštačenja. Ipak, koliko će se još na njega čekati, sada niko ne može reći.

- Uskoro se navršava godinu dana od tragedije koja je zadesila našu porodicu. Slučaj je i dalje u predistražnom postupku. Postavlja se pitanje – zar smrt zdravog deteta nije dovoljan razlog da se pokrene istraga? Dok odgovorni i dalje žive i rade, moje dete leži na groblju. Gde je tu pravda - kaže za "Novosti" Ninina mama Marija Rakić.

BOLNICA SE NE OGLAŠAVA

 OB „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci šturim saopštenjem oglasila se samo dan nakon smrti bebe, navodeći da su u bolnici od „ranih jutarnjih sati inspektori Ministarstva zdravlja koji sprovode vanredni nadzor“, kao i da je direktor naložio unutrašnji stručni nadzor. Nakon toga, nijedna informacija o rezultatima nadzora više nije došla iz bolnice, pa i na naše zahteve uz pravdanje da se ne oglašavaju kako ne bi „ ometali postupak pred tužilaštvom“.

Ona postavlja pitanje i koliko još dece treba da strada da bi se nešto konačno preduzelo i da bi neko odgovarao?

Šta je sve do sada otkriveno, ne zna porodica ni javnost.

- Smatram da je u lečenju bilo ozbiljnih propusta i očekujem da se to konačno utvrdi kroz nezavisan i objektivan postupak. Moja Nina nije broj. Moja Nina je moj ceo život. Meni ostaje da se borim, kao što se ona borila za svoj život. Do istine i odgovornosti - navodi Marija Rakić.

Nina je preminula 25. juna u noćnim satima u vozilu Hitne pomoći tokom transporta iz bolnice „Stefan Visoki“ za Beograd, i nakon što su je tog dana, zbog temperature i povraćanja, roditelji čak dva puta vodili kod lekara. Oni svedoče da su tokom drugog dolaska, lekarku čekali par sati da pregleda dete. Njihove molbe da ih upute na dečiju kliniku u Beograd nisu uslišene. Sanitet je krenuo kada za malenu Ninu nije bilo više vremena.

 

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (0)

EGIPAT NADOMAK NOKAUT FAZE: Salah režirao veliki preokret u drugom poluvremenu