ZAVRŠEN JUGOSLOVENSKI POZORIŠNI FESTIVAL: "Čitač" odneo prestižne "Ardalione"
OSTVARENjE „Čitač“, kooprodukcija Beogradskog dramskog pozorišta i „Beo art“ produkcije, najbolja je predstava 25. Jugoslovenskog festivala u Užicu.

foto: NP Užice
U obrazloženju stručnog žirija napisano je, da komad nastao po tekstu Bernharda Šlinka i dramatizaciji Fedora Šilija, a u režiji Borisa Liješevića „temu krivice prikazuje uzbudljivim i visoko artikulisanim umetničkim sredstvima.“
„Ardalion“ za nabolju režiju poneo je Boris Liješević za ostvarenja „Čitač“ i „Upotreba čoveka“ (Novosadsko pozorište i Budva grad teatar).
Najbolju žensku ulogu ostvarila je Mirjana Karanović tumačeći lik Hane u komadu „Čitač“, najbolji glumac ovog festivalskog izdanja je Marko Grabež koji je tumačio lik Mihaela Berga u istoj predstavi.
Najbolju scenografiju i kostografiju potpisuju Željko Piškorić i Marina Sremac u komadu „Upotreba čoveka“.
Nagrada za najbolju epizodnu ulogu pripala je Sanji Marković za ulogu Simke u predstavi „Putujuće pozorište Šopalović“ Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Najbolji mladi glumac Jugoslovenskog pozorišnog festivala je Aljoša Đidić, a nagrađen je za ulogu u komadu „Upotreba čoveka“.
Dodeljen je i specijalni „Ardalion“ autorskom timu i ansamblu predstave „Radnička hronika“, reč je o ostvarenju Narodnog pozorišta iz Subotice, po komadu Petra Mihailovića, u režiji Veljka Mićunovića.
Članovi žirija 25. izdanja JPF bili su Svetozar Rapajić, Dragana Varagić i Janko Ljumović.

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)