DVOSTRUKA ZORA NA DUNAVU: Posmatranje jedinstvenog prirodnog fenomena na Lepenskom viru
JEDINSTVENI fenomen dvostrukog izlaska Sunca, koje se jednom godišnje može videti sa obala Dunava, moći će da se posmatra i ove godine, sa uskog platoa ispred Muzeja Lepenskog vira.

Foto S. Kostić
Muzej će, tim povodom, biti otvoren za posetioce u noći između subote i nedelje, ali i naredne, između nedelje i ponedeljka. Zbog epidemiološke situacije u vezi sa pandemijom kovida 19, narednog vikenda, neće biti pratećih programa, koji su svojevremeno pratili okupljanja ovim povodom.
- Prema astronomskim proračunima koje daje NASA, leto će na severnoj Zemljinoj hemisferi početi u ponedeljak, 21. juna u 4.31 po srednjoevropskom vremenu, odnosno u 5.31, po letnjem računanju, koje važi u Srbiji - objašnjava Hristivoje Pavlović, iz Društva za arheoastronomska i etnoastronomska istraživanja "Vlašići". - To će biti najduži dan u godini, Sunce će najranije izaći a najkasnije zaći. Izlazak Sunca će na horizontu dostići svoj najveći otklon od istoka prema severu.
Na arheološkom lokalitetu Lepenski vir, kako kaže, ako nebo bude vedro, ponovo će moći da se posmatra kako Sunce izlazi dva puta:
- Pojaviće se najpre u uzanoj pukotini na severoj padini vulkanske planine Treskavac u 6.06 po srednjoevropskom vremenu. Dva minuta kasnije, zakloniće se iza masiva stene i biti skriveno oko četiri minuta, da bi nakon toga ponovo izašlo na zaravnjenom vrhu Treskavca, gde će se pojaviti u punom sjaju. Ovaj "zakasneli" i dvostruki izlazak Sunca se događa zbog specifične strukture horizonta i njegove velike ugaone visine. Tako je Lepenski vir postao mesto, sa koga se najlakše i najpreciznije može odrediti početak leta, bez ikakve opreme i proračuna. Uz minimalno pomeranje od glavne tačke posmatranja (30 centimetara prema severu), fenomen se može posmatrati i u nedelju, 20. juna i u utorak, 22. juna - zaključuje Pavlović.
U slučaju oblačnog vremena, biće prikazan filmski snimak dvostrukog izlaska Sunca, čiji je autor Mirko Babić.

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"SA RAČUNA PODIGNUT OGROMAN NOVAC, KONTEJNER NESTAO" Lanetova ćerka iznela nove tvrdnje o imovini pokojnog oca
PROŠLO je četiri godine od smrti legende našeg glumišta, Milana Laneta Gutovića, koji nas je napustio 25. avgusta 2021. u 75. godini.
02. 09. 2025. u 21:21
Komentari (0)