SJAJ LOKALNIH GOVORA: U Leskovcu održana manifestacija "U ritmu dijalekta"
U OVE letnje vrele dane Leskovčani su se dosetili jedne istinski osvežavajuće ideje: organizovali su manifestaciju "U ritmu dijalekta" na kojoj su autori iz različitih krajeva Srbije čitali stihove napisane na jednom od lokalnih govora široke delte srpskog jezika.

Foto Leskovački kulturni centar
Organizator smotre bio je Leskovački kulturni centar.
Govoreći u ime žirija u kom su bili i Violeta Đokić i Tihomir Petrović, univerzitetski nastavnici iz Niša odnosno Novog Sada, prof. dr Milivoje Pavlović naglasio je kako dijalekti srpskog jezika - osim što obavljaju osnovnu, komunikativnu ulogu, omogućuju dobro sporazumevanje među ljudima - imaju izrazito gradilačku estetsku funkciju.
- Oni ukazuju na bogatstvo izvornog narodnog jezika i svojom lokalnom bojom, izvornim poetskim sazvučjima, humorom, prepletom dramatičnog i lirskog, kao i gramatičkom strukturom, znatno obogaćuju ionako visoke domete srpske poezije. Lingvistička geografija Srbije mora snažnije da se bavi ovom vrstom stvaralaštva - rekao je Pavlović, podsetivši da su najvažnije knjige vodećeg srpskog živog pesnika Matije Bećkovića napisane sa snažnim osloncem na intonaciju narodnih tužbalica i izvore lokalnog govora.
- Takvih reči ne sme da se odrekne nijedna kultura, pa ni srpska.
Za najbolju pesmu koja čuva zlatni sjaj lokalnog govora proglašeno je ostvarenje "Nevidljivi pupak" Vlaste Cenića, prosvetnog radnika iz Doljevca. Njemu je pripalo priznanje koje nosi ime Dragana Radovića, leskovačkog pesnika preminulog od korone. Žiri je pohvalio pesme Radenka Bjelovanovića (Kragujevac), Tomislava Đokića (Ražanj) i Slađana Ilića (Knjaževac).
Sanja Conić, direktor Leskovačkog kulturnog centra, najavila je još masovniji festival dijalekatske poezije za iduću godinu.

HRVAT, SLOVENAC I ITALIJAN TUKLI SRPSKE POLICAJCE: Evo ko su strani državljani uhapšeni u nasilnim blokaderskim protestima
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je tokom sinoćnjih protesta povređeno 75 policajaca, a privedeno 114 lica od kojih 3 strana državljanina.
15. 08. 2025. u 12:21

TRAMP U OGROMNOM PROBLEMU: Veliki peh pred sastanak sa Putinom na Aljasci
PREDSTOJEĆI sastanak između predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina u petak na Aljasci dolazi u vreme kada u američkoj administraciji gotovo da nema iskusnih stručnjaka za Rusiju, piše Fajnenšel tajms.
13. 08. 2025. u 11:24

CIFRA - BOLI GLAVA: Koliku penziju prima Berček? Svakog meseca na račun mu ležu DVE SUME
MNOGI kažu da je Aleksandar Berček jedan od najvećih glumaca na ovim prostorima, a on je svoj talenat dokazivao idući iz uloge u ulogu, i iznova pokazujući čari svog glumačkog umeća.
15. 08. 2025. u 13:20
Komentari (0)