LJUBAV SE VRAĆA USAMLJENOM ČOVEKU: Novi roman slavnog pisca Mišela Uelbeka
MIŠEL Uelbek ostaje veran sebi. U svom novom romanu pod naslovom "Uništiti" (Anéantir), koji se 7. januara pojavljuje u knjižarama, najčitaniji i najslavniji živi francuski pisac ponovo se upustio u predviđanje, a tema su mu, takođe, predsednički izbori, u čemu se, već, okušao u svojoj bogatoj spisateljskoj karijeri.
Mišel Uelbek / Foto EPA
Već je, pre nekoliko godina, u svom romanu "Pokoravanje", predvideo muslimanskog predsednika. Ovoga puta, stvari se odvijaju u drugom pravcu.
Radnja Uelbekovog osmog romana dešava se 2027. godine koja odslikava i realni kalendarski trenutak sledećeg francuskog izjašnjavanja za novog šefa države.
Aktuelni predsednik, posle dva mandata, nema više pravo da se kandiduje. Sličnost s Makronom je više nego evidentna. U igru uskaču jedan novinar i ministar finansija, izvesni Brino Žiž, inkarnacija pravog ministra Brina le Mera.
Prijateljstvo, u pravom životu, između Uelbeka i Le Mera započelo je pre petnaestak godina kada je ministar pomogao piscu da iz Irske prebaci posmrtne ostatke njegovog psa na groblje kućnih ljubimaca u Anijeru kod Pariza.
Ne treba ni trošiti reči koliko je to bilo važno Uelbeku. Nova knjiga to najbolje pokazuje.
Roman koji se najviše čekao u novoj godini, tri godine posle "Serotonina", začinjen je i serijom atentata, od kojih i jednim i na migrante. Levica je svedena na mrvice, a desnica cveta. Politika, terorizam, imigracija, ali i savremeno ropstvo, starost, porodica, ljubav.
Mešaju se i život bez vere, usamljenost, sveprisutni internet. U ovom pristupu, kritičari vide manje provokativnosti, a više empatije.
Paralelno, radnja romana pisanog na 736 stranica, koji je kod "Flamariona" štampan u 300.000 primeraka, prati i intimnu dramu izvesnog Pola Rezona, ministrovog savetnika, čiji otac doživljava moždani udar. Počinje refleksija o pitanjima završetka života, humanosti i eutanaziji, uz elož lekarima, modernim herojima, bez pominjanja pandemije.
Preporučujemo
PRKOŠENjE BOGOVIMA: Šta je moglo više fascinirati klinca iz niške Šinter male
04. 01. 2022. u 12:36
"REKAPITULACIJA" JOŠ PROVOKATIVNIJA: "Glasnik" najavio novi roman Svetislava Basare
20. 11. 2021. u 09:36
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)