U SRPSKOM SVETU NAJZNAMENITIJA: Biblioteka Matice srpske obeležila 158 godina od preseljenja iz Pešte u Novi Sad
U PRISUSTVU uglednika iz svih oblasti, kao i bibliotečkih radnika iz mnogih gradova, Biblioteka Matice srpske obeležila je juče svoj dan sećanjem na 1864. godinu kada je pod okriljem Matice preseljena iz Pešte u Novi Sad.
Od tog 28. aprila do danas i zanavek, baš kako su zaželeli osnivači 1826. godine, Matica i biblioteka u njenom okrilju su duhovno središte srpskog naroda.
Ovim povodom, priznanje "Zlatna knjiga", ustanovljeno 2015. godine, juče je predsednik žirija dr Milan Micić uručio prof. dr Ljiljani Pešikan Ljuštanović, uglednom istoričaru književnosti, antologičaru i bibliografu.
- Ova biblioteka pripada u najvažnije moje životne prostore. U ovom haosu društvenih mreža i kulturnom haosu u kojem živimo, biblioteka je simbol smisla, reda i sistema.
To je institucija koja uz svu svoju vremešnost i tradicionalnost ima nesumnjivu budućnost. Ona je dobra zaloga naše kulturne budućnosti - kazala je prof. dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović, profesor emeritus Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Govoreći o značaju knjige, Njegovo preosveštenstvo vladika bački i novosadski dr Irinej, biblioteku je oslovio hramom knjige, a "veliku, časnu i slavnu knjižnicu Matice srpske" okarakterisao je kao najznamenitiju biblioteku srpskog sveta. U sličnom tonu predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić kazao je da se zahvaljujući ovoj biblioteci, svetilištu knjiga, mi kao narod osećamo stabilnije i mnogo čvršće nego da to svetilište nemamo.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture Maja Gojković ukazala je na neprocenjiv značaj Matice i njene biblioteke za naš nacionalni identitet. Ona je istakla i ulogu ove institucije u širenju pismenosti i opstanku srpskog naroda u čestim turbulentnim vremenima.
U svečanoj besedi, upravnik BMS Selimir Radulović podsetio je da se savremeni čovek i savremeni svet nalaze u velikim iskušenjima: duže od dve godine čovečanstvo je u smrtonosnom zagrljaju jednog virusa, a već treći mesec u Evropi kulja ratno uništenje.
- Spas je u povratku knjizi i kulturi - poziv je koji je svima nama uputio upravnik Radulović.
DOGRADNjA DOGODINE
UZ podsećanje na impresivan podatak da Matičina biblioteka danas čuva više od četiri miliona publikacija na srpskom i na još stotinu drugih jezika, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je ministarski Gojković uručio nacrt ugovora koji predviđa da Vlada Srbije, Pokrajinska vlada i vlast Grada Novog Sada već naredne godine započnu izgradnju dodatnog utočišta za knjige na 12.000 kvadrata.
SVA INDUSTRIJSKA PREDUZEĆA OBUSTAVILA RAD: Kriza zbog odluke Zelenskog o prekidu ruskog gasa
SVA industrijska preduzeća u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR), osim prehrambenih, obustavila su rad zbog nedostatka energetskih resursa, izjavio je prvi zamenik predsednika vlade i ministar ekonomskog razvoja nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike, Sergej Obolonik.
02. 01. 2025. u 15:26
NjIH JE UBIO POMAHNITALI ACO MARTINOVIĆ: Sejao smrt i nemilosrdno pobio nedužne ljude - Objavljene čitulje nastradalima (FOTO)
STRAVIČNI masakr na Cetinju odneo je dvanaest života, a među stradalima su i Dragana Drašković (52), Branislav Mudreša (60), Radivoje Marković (70), Jošo Otašević (55), i Mirko Vasiljev (45). Njihove porodice uveliko se opraštaju od tragično nastradalih, a kako saznajemo, njih troje biće sahranjeni sutra, 3. januara 2025. godine.
02. 01. 2025. u 15:49
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)